Хаос с данък “кола”, предупреждава в. „Труд”
Собствениците на около 750 000 превозни средства в София ще трябва да доказват в общината с какъв евростандарт са двигателите им, ако искат да ползват по-висока отстъпка от налога.
КАТ имал данни за моторите само на 16% от всички над 900 000 превозни средства в столицата. За останалите ще се прави проверка.
Ако в големия талон на автомобила е стандартът на двигателя, собственикът му ще трябва само да го покаже в общината. Все още обаче не е ясно как останалите шофьори ще удостоверят екологичността на моторите.
Столичната община, а и останалите кметства чакат указания от Министерството на финансите как да преодолеят хаоса.
Търсят 1 млн. лв., дадени от корейци на Борисов, брои в. „Дума”
Къде е милионът в български левове, дарен от корейската фирма "SDN Company Ltd." лично на бившия премиер Бойко Борисов през 2010 г., попита вчера депутатът от "Атака" Магдалена Ташева енергийния министър Драгомир Стойнев. В актуален въпрос към министъра тя припомни, че през декември 2010 г. президентът на корейската компания връчи на тогавашния премиер чек за 1 млн. лв. като част от програмата на фирмата за "корпоративна социална отговорност". Сумата представлява дарение към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, а точното й предназначение трябва да се определи от експерти на институцията и корейската компания.
Тогава всички медии запечатват момента, в който представители на фирмата и на Корейската банка за развитие връчват на Борисов чек, посочи Ташева и попита министър Стойнев как точно е изразходван въпросният милион.
За часове грипът става пневмония, отбелязва в. „Преса”
Грипът, който върлува в момента в страната, е особено опасен, защото за часове може да се превърне в пневмония, заяви за „Преса“ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. „Всичко, което зависи от нас, сме го направили. Предупредили сме джипитата и болниците и сме доставили нужните количества антивирусни препарати“, обясни той. Д-р Кунчев съветва още при първите симптоми да потърсим лекарска помощ и да си набавим „Тамифлу“.
„Всяка година грипът взема жертви, но тази починаха много млади хора, бременни и бебета. В повечето от фаталните случаи става дума за свински грип, преминал в хеморагична пневмония за по-малко от денонощие“, посочи експертът. Вътрешните отделения на болниците в големите градове са препълнени. Вчера грипът взе жертва в Перник. Жена на 53 години почина в болница, след като две седмици карала болестта на крак. Ден по-рано мъж от Стара Загора на 48 години издъхна от хеморагична пневмония, а 32-годишна родилка почина в Силистра. Още една смърт на родилка и две бебета също се свързват с прекаран свински грип. „Нямаме точна статистика на починалите след усложнения от грип, но се смята, че жертвите са около 2000“, каза за „Преса“ д-р Кунчев.
Как България да печели от миграцията, разкрива в. „Капитал”
"Вие луди ли сте, бе." Това чуват вместо "добре дошли, откога ви чакаме". Те са между 20 и 40. Дипломите им са от по-добрите университети на Западна Европа и САЩ. В CV-то им впечатляват имената на предишните работодатели - Google, Amazon, Unilever, Procter & Gamble, Goldman Sachs, McKinsey & Co.
Нямат нито една рационална причина да са тук. И никак не се вписват в пейзажа, скапан от корупция, цинизъм и цигарен дим. Не мрънкат и не се оплакват. "Не става" и "не може" за тях не са опции. Фокусът е върху какво умеят да правят и какво имат желание да свършат. Важни са им малките неща, които правят живота тук приятен - непринуденото общуване, подкрепата на семейството. Виждат възможности там, където сме свикнали да виждаме пречки - че е хаос, в който трябва да подредиш всичко сам, че има толкова неразработени области и толкова много да се върши, че няма как да ти стане скучно. Че имаш място да рискуваш, да експериментираш, да се проваляш. Тук са с нагласата да правят нещо смислено и полезно на мястото, което са наричали свой дом.
Кръчми и на 100 м от морето, намаляват безплатната сянка, пише в. „24 часа”
Заведения и обекти за увеселителни дейности да могат да се поставят на 100 от морския бряг. Това решиха депутатите, като гласуваха на първо четене промени в закона за Черноморското крайбрежие, предложени от депутати от БСП.
Преместваемите обекти трябва да са извън плажа да не надвишават показателите за застрояване според подробния устройствен план. Най-високата им част трябва да е до 3,6 м.
С приетите промени безплатната зона на плажа се намалява - става между 30 и 50% площта при поне 50 на сто в момента. Конкретният размер ще се определя в зависимост от особеностите на отделните плажове.
Кметовете на ГЕРБ с най-много пари, брои в. „Стандарт”
Кметовете на ГЕРБ са получили най-много пари за своите проекти. Това стана ясно от пълния списък на общините, взимащи средства по програмата на кабинета. Документът бе показан от червени депутати вчера в парламента. Според експерти териториалното разпределение на средствата показва, че общини с кметове на ГЕРБ получават 125 млн.
Общо 350 млн. лева е бюджетът, който се полага на градоначалниците.
Цветанов прогонил 1/3 от тайните агенти в МВР, разкрива в. „Монитор”
Вътрешният министър разказа, че бил потресен от модела на работа, който заварил в системата на МВР, най-вече по отношение на секретните сътрудници, и единственото положително било, че той не бил внедрен докрай.
„По времето на ГЕРБ зам.-председателят на управляващата партия е имал пълен контрол върху подслушването и пълен контрол върху репресивните функции. Тоест нито едно подслушване, проследяване или използване на специални разузнавателни средства не е можело да се осъществи без неговото знание и разрешение. Никой не е можело да бъде задържан без неговото одобрение”, визира Йовчев дългата ръка на Цветанов. Той посочи, че още в самото начало на управлението на ГЕРБ са били правени сериозни опити създадената при кабинета „Станишев“ Държавна агенция „Национална сигурност” да бъде закрита, а функциите й - прехвърлени към МВР.
Просветното министерство предложи единен изпит за университетите, пише в. „Сега”
Вместо всеки университет да има собствен прием, да се въведе единен изпит за всяка специалност и той да е валиден за всички висши училища, които обучават студенти в това професионално направление. Тази идея лансира вчера просветният министър Анелия Клисарова.
"Решаваме, че държавата има нужда например от 10 000 икономисти, и след национален консенсус между всичките 25 факултета, в които се преподава икономика, се решава, че всички кандидат-студенти ще положат само изпит по математика или матурата по математика ще им се признае за кандидатстудентски изпит", обясни Клисарова. Тя даде пример и с кандидатстването за медицина. "Почти еднакви са критериите за кандидатстване и приемаме, че изпитите са по биология и химия. Това ще улесни кандидат-студентите и те няма да обикалят Плевен, Варна, Стара Загора. Когато е единен изпитът, ще им е по-лесно", мотивира се просветният министър. Тя все пак се застрахова, че това е само идея и "то в много суров вид" и не бива да се приема като крайност и решение, че още от тази година така ще кандидатстват децата. Към момента няма яснота къде ще се полага този изпит, кой ще плаща за организацията, кой ще го оценява и пр.