Отидете към основна версия

3 459 18

Борис Ячев пред ФАКТИ: Пендаровски не можа да надвика Силяновска в антибългарското говорене

  • борис-
  • ячев-
  • северна македония-
  • силяновска-
  • стево пендаровски-
  • президент-
  • гордана

Сега състезанието беше кой по-грозно, по-високо и по-яростно ще говори срещу България, казва лидерът на „Консервативна България“

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След изборите в Северна Македония ВМРО-ДПМНЕ ще има 59 депутати, което ѝ дава голяма сигурност, че може да състави правителство, за одобряването на което са необходими 61 депутата. Със своите 19 мандата коалицията, водена от ДСИ - „Европейски фронт”, е втора политическа сила. С един мандат по-малко - 18, е коалицията, водена от СДСМ, коалицията от албанските партии „Заслужава си” ще имат 13 депутата. "Левица", която в предишния парламент имаше двама, сега ще разполага с 6 депутата, а движението ЗНАМ, което за пръв път се явява на избори, влиза в новия парламент на Северна Македония с 5 депутата. С 300 000 гласа повече Гордана Силяновска-Давкова ще бъде първата жена президент на Северна Македония. Какво означава това за отношенията с България… Пред ФАКТИ говори Борис Ячев, лидер на "Консервативна България".

- Г-н Ячев, ВМРО-ДПМНЕ спечели изборите в Северна Македония – за президент и парламент. Какво означава това за отношенията с България?
- Това означава едно връщане поне с 15 години назад в отношенията между България и Северна Македония.

- Защо?
- Защото антибългарската реторика се доказа като печелившата реторика в македонското общество. Много лесно проникват антибългарските послания в сърцата и умовете на македонските граждани.Това се видя, че е една печеливша политика - макар конюнктурно и временно. Аз съм повече от сигурен, че тази политика ще започне да се споделя и дори от малкото останали трезви и с нормално отношение към България македонски политици. Неминуемо и те ще се поблазнят от постигането на някакъв временен успех на база антибългарска реторика. И още нещо. ВМРО-ДПМНЕ претърпя една много интересна метаморфоза, която бих нарекъл по-скоро деформация.

- Какво имате предвид?
- Защо в Северна Македония упорито се опитват да забравят това, а лидерите - специално на ВМРО-ДПМНЕ, още повече се опитват да си изчистят паметта. Визирам това, че през 90-те години начело на тази партия имаше водачи, които имаха много ясно пробългарско самосъзнание и бяха много чести гости в България. Така те и с младите тогава български политици - визирам кадрите на СДС, политически израстваха заедно. Тогава се формираше идеята двете съседни държави да вървят заедно. Още повече, че България първа призна автономността на Северна Македония, после им протегнахме ръка за членство в НАТО, бяхме до тях, когато спореха с Гърция за своята идентичност. България винаги е била на страната на Северна Македония. И в онези години първите лидери на ВМРО-ДПМНЕ бяха част от това общо младо поколение политици.

- А какво наблюдаваме в последните години…
- Тотален обрат в поведението на партията. Особено когато говорим за антибългарските изстъпления, защото точно тази партия седи зад 90% - да не кажа 100%, от всички антибългарски прояви. Включително техни хора стреляха по български клубове в Северна Македония, тъпчеха и поругаваха националния флаг, извършваха нападения физически и малтретираха хора с българско самосъзнание. Затова казвам, че ВМРО-ДПМНЕ петърпя много от странна деформация.

- Гордана Силяновска е президент, партията ѝ е първа политическа сила в страната, за първи път Скопие ще има жена президент. Какво можем да очакваме от нея?
- През 2019 година – пак по време на президентските избори, бях в Скопие като представител на Организацията за честни избори към Европейския парламент като представител на българския парламент и като заместник ръководител на българската делегация. До балотажа бяха стигнали същите двойки, които са и в момента. Тогава Пендаровски победи с проевропейското си мислене, с визията си на политик, който уверено ще поведе Северна Македония към Европа, към Европейския съюз, към нови икономически пазари, към нови икономически отношения и по отношение на България. Той беше особено толерантен и с президента Радев тръгнаха към едни нормални и добросъседски отношения. Изобщо Пендаровски демонстрираше добро отношение към България, към българския народ. Последните две години от неговото управление като президент обаче бяха белязани от много ярка антибългарска реторика, с много ярки антибългарски послания и с едно открито говорене срещу Европа и Европейския съюз. Е, видя се, че това салтомортале, което направи в края на мандата си, не му донесе успех. Той загуби. И това е разликата му с Гордана, която още от самото начало говореше срещу България. Просто Пендаровски не можа да надвика Силяновска в антибългарското говорене. Сега състезанието беше кой по-грозно, по-високо и по-яростно ще говори срещу България.

- Силяновска се обяви за европейската интеграция на Скопие, но не приема българите да бъдат вписани в Конституцията. Какво следва?
- Нещата са взаимно свързани, защото това остана единственото условие, което, ако не бъде изпълнено, Северна Македония ще продължи да потъва в балканските си проблеми. Но тук има и нещо много важно, за което и новият президент от ВМРО-ДПМНЕ, и македонското общество се опитват да си затварят очите. Проблемът е следният. Половината от партиите, които влязоха в македонския парламент, са албански партии. И те категорично заявяват, че ще отстояват правата на албанското население докрай. Каквото и да означава това. В момента голяма част от македонските общини са доминирани от управници от албански произход - управляващи кметове, общински съветници, администрация. Това е една скрита опасност. Ако си спомним 90-те години в Македония, тогава страната имаше много големи проблеми с отделни прояви на албанския сепаратизъм, подклаждан, разбира се, от външни фактори от Албания, изповядващи политиката и мечтата за „Велика Албания“. Като цяло таза албанска власт е една бомба със закъснител, за която македонските управляващи трябва да си отворят ясно очите. Така че не е България големият им проблем. Проблемът им е вътрешен, проблемът им е в албанската демография, защото там има демографски взрив. Скритата опасност не е в България, а си е при тях.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 28 гласа.

Свързани новини