Отидете към основна версия

3 882 37

Владимир Владимиров пред ФАКТИ: България в момента няма влияние в Северна Македония

  • владимир-
  • владимиров-
  • северна македония-
  • избори-
  • гордана силяновска-
  • президент

Вече има две големи албански партии, които ще имат все по-голямо влияние в политическите процеси там, казва анализаторът

Кадър: БТВ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Скандал се оформи при клетвата на новоизбрания президент на Северна Македония преди дни. Гордана Силяновска-Давкова пропусна да изрече цялото име на държавата си по време на речта си в официалната церемония по встъпването и. През цялото време тя я наричаше Македония, а не с пълното ѝ конституционно име Република Северна Македония. Това стана повод гръцкият посланик в Скопие да напусне незабавно церемонията. България също реагира, като с позиция излязоха президентът Румен Радев и служебният премиер Димитър Главчев. Какво да очакваме в отношенията между Северна Македония и България… Пред ФАКТИ говори Владимир Владимиров, политически анализатор на процесите на Балканите и в Русия.

- Г-н Владимиров, изборите в Северна Македония минаха, пардон – със Северна Македония или само с Македония трябва вече да се обръщаме към съседите…
- (Усмихва се) Вижте, ние живеем в Европа, а това място е известно освен с всичко останало и със спазването на договорите. Това – да се спазват договорите, реално е в основата на Европейския съюз. Говорим за взаимното признаване, разбиране и почитане на договорите. Така че държавата се казва Република Северна Македония. И според нейната конституция.

- Как да гледаме тогава на това, че Гордана Силяновска – новият президент на страната, пропусна думата „северна“, когато положи клетва като държавен глава. Политически акт, заявка за нещо ново, демонстрация…
- Това говорене на Гордана Силяновска ѝ донесе страшно много гласове по време на предизборната кампания. Има и друго. На територията на Северна Македония се пресичат много геополитически вектори, които също оказват своето влияние. Ние - като българи, много добре знаем това от историята. Говорим за вектор „север-юг“, за вектор към България, за вектор към Албания, за вектор от „изток на запад“. При всички случаи Северна Македония е била и е едно много интензивно място, а и реално ще продължи да бъде такова. Това се видя много ясно в тази предизборна кампания. Според мен и това беше една от основните теми - за името на страната. Някак се експлоатира „обидата“ - според част от македонците, която им е нанесена със смяната на името. Госпожа Силяновска обеща, че тя няма да използва думата „северна“, което реално прави разликата от другите части на областта Македония, едната от които е в България. Съвсем нормално беше правителството на Гърция и правителство на България да реагират, защото това засяга и част от техните държави.

- В този ред на мисли какво да очакваме, какъв стил на поведение ще видим от новия президент на Северна Македония. Досега отношенията лъкатушеха, но все пак се движиха в едни рамки, които можем да наречем на моменти и приемливи…
- Управляващите, които сега загубиха катастрофално изборите - Социалдемократическия съюз на Македония, подписаха договора с Гърция, подписаха договора и с България. Това, което казвате, че имаше перипетии, имаше пикове и спадове, е така, но взаимоотношенията все пак показваха, че Северна Македония иска да стане част от Европейския съюз. А сега… Новите управляващи в Скопие, които с много сериозен резултат спечелиха изборите - и парламентарните, и президентските, ясно казват, че ще поемат друг курс. Техните заявки са по отношение на това, че щели да „успеят“да предоговорят договорите с Гърция и България...

- Това го чухме от Гордана Силяновска?
- Ако си говорим на шега и на маса, може много да размишляваме по този въпрос. Когато водим сериозен разговор, това е смешно. По-скоро е някаква предизборна интрига, нещо за пред масите, а не нещо, в което самият нов президент Гордана Силяновска – все пак тя е професор по право, вярва, че ще промени. Тя прекрасно знае колко е нищожно подобно обещание, а нейното поведение по време на клетвата ѝ в парламента е продължение на стила ѝ на говорене в предизборната кампания.

- В този смисъл европейската интеграция на Северна Македония на какъв етап е в момента…
- Етапът е на пълна нула. Тук трябва да отбележим нещо. Българското правителство по времето на премиера Кирил Петков успя да премести спора между София и Скопие на такъв между Скопие и Брюксел, което е голямо постижение. И това е така, защото за започване на преговорите на Северна Македония за членство на Европейския съюз има изискване българите да бъдат вписани в Конституцията на страната. Това вече не е изискване на България, а на целия Европейския съюз. Така че ние сме постигнали една дипломатическа победа и докато това не се случи, Северна Македония няма да започне преговори за членство в Европейския съюз. И това няма как да се промени. Независимо какво говорят или правят политиците в Северна Македония. Единственото, което могат да направят, е да си влошат положението. Ако те се забавят и не впишат българите в Конституция, моята прогноза за Северна Македония е лоша и то с тенденция да се влошава. Какво ще се случи със Северна Македония, ако се отдели от Албания и албанците започнат преговори или станат по-бързо част от Европейския съюз. Как това политиците в Северна Македония, които представляват македонската държавност, ще го обяснят на хората.

- Много анализатори казват, че Сърбия е спечелила изборите в Северна Македония. Защо?
- Защото Сърбия има много голямо влияние в страната, има и много възможности – обществени, политически и икономически. Спечелилата партия в Северна Македония – ВМРО-ДПМНЕ, е доста просръбски и проруски ориентирана. Нека не забравяме, че бившият ѝ лидер Никола Груевски е в Унгария и това не е случайно. Руската линия е много силна, има много силно влияние. Всички, които са запознати с процесите в Северна Македония, знаят за какво става въпрос. В момента трябва да отбележим и друго. Вече има две големи албански партии, които ще имат все по-голямо влияние. Едната партия е старата ДУИ, която беше подкрепена от Албания – бе втори играч на терен. Другата е новата партия ВЛЕН - спечели значителен брой гласове и много вероятно да е основният коалиционен партньор за създаване на правителство, а тази партия открито бе подкрепена от премиера на Косово Албин Курти. Така имаме и трети играч. Четвъртият играч, за съжаление, който бихме искали и очакваме да бъде България, към момента няма никакво влияние в Северна Македония на терен. България е аут от процесите днес в Северна Македония.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 13 гласа.

Свързани новини