През юли и юни ще има осезаем недостиг на спасители по Българското Черноморие и към момента не изглежда, че има начин това да се преодолее. Това каза по време на брифинг днес Иван Георгиев - управител на спасителна служба, съобщи "Флагман".
Проблемът се дължи на това, че макар всяка година да има интензивни курсове, с които могат да се набавят въпросните кадри, повечето от тях предпочитат да работят на басейн - бил той открит, или закрит, вместо по плажовете.
„Към началото на юли ще са ни нужни общо не по-малко от 4000-4500 спасители за сезона. От тях, само за морето бройката е между 1500 и 1600 минимум. На всеки пост трябват най-малко по двама и това, поне на този етап, изглежда непосилно.
Въпреки това все още е рано да се каже колко точно ще са липсите, тъй като постоянно провеждаме курсове. Проблемът е, че дори тези, които сега са при нас, успяхме трудно да убедим да дойдат на плажа, защото повечето младежи си мислят, че на басейн работата е по-лесна”, коментира Иван Георгиев.
Той коментира, че за разлика от ресторантьорския и хотелиерския бранш, където собствениците на обекти могат да разчитат на персонал от трети страни, но при спасителите това не е така.
„Към момента законодателството е така устроено, че не позволява да внасяме кадри за спасители. Нашата професия не попада в списъка на Министерството на труда и социалната политика. В момента подготвяме документално необходимите промени, които трябва да бъдат предложени пред съответните органи за разглежда, но това е дълъг процес, който изисква време. С такова ние не разполагаме и затова погледите ни са насочени изцяло към вътрешния пазар на труда”, каза още опитният спасител.
Според Георгиев, няма никакво значение от кои страни ще може на един бъдещ етап да внасяме лайфгардове, стига те да притежават необходимите качества и най-вече плувни умения.
Някои от плажовете обмислят да наемат спасители от старни, членки на ЕС - например Полша, която може да захрани родното Черноморие с подготвени кадри, но за тях трябва да се осигури средна заплата от по 1000 евро, плюс покриване на режийните.
Добрата новина е, че част от концесионерите са готови да плащат и повече, ако има хора, които си гледат отговорно работата.
Средните възнаграждения в този сектор за българите обаче са 1500 лева=