Защо Делян Пеевски е проблем за Бойко Борисов, какви са последиците от изборните резултати за български парламент и какво предстои в политическия ни живот коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев, журналист.
Отговорността на Бойко Борисов
"Сега цялата отговорност е изцяло на Борисов и вече той не може да я прехвърля другиму. Всъщност лошият резултат на ПП/ДБ се оказа лош и за Борисов. Защото, ако те бяха втори, те отново трябваше да отказват сглобка, той да ги кани и дори да им прехвърли мандата, както направи преди. Сега нищо не може да им прехвърли, защото втори е Пеевски. Абсурдно е, защото вече не може да има втори мандат, а третият Радев няма как да го даде на ПП/ДБ, защото той дори и предишния не искаше да им го дава, когато бяха втора партия, а сега те са се стопили.
Т.е. ПП/ДБ вече не могат да служат като изтривалка за отговорност на никого. Също така, прехвърлянето на мандати е абсолютно неприемливо вече и Борисов правилно казва, че ако не успее с първия мандат, ще отидем на избори. Но отговорността е негова, и ако отидем на избори, той ще понесе още по-големи щети за партията си. Борисов трябва да знае, че негов работодател са избирателите и който не е успял да спечели доверието им, той е виновен, няма друг. Нито медиите, нито социолозите са му виновни на Борисов за отлива и от ГЕРБ.
Сега Борисов е в компанията на ДПС, но не ДПС на Джевджет Чакъров, а ДПС на Пеевски, което не се нрави на част от избирателите на ГЕРБ. Освен това, един от факторите за спада на доверието към ГЕРБ е тяхното негативно говорене, плюене, компромати, което започна още от преди разтурването на сглобката, въпреки че голямата вина и за сглобката, и за разтурването ѝ пое ПП/ДБ, все пак доведе до погнуса у избирателите и към ГЕРБ."
Наистина ли отговорността за правителство е само на ГЕРБ, след като Христо Иванов каза, че Делян Пеевски води срещите на Изпълнителния съвет на ГЕРБ
"Това беше абсолютна новина, но малко са медиите, които я отбелязаха. Сега конфигурацията е такава, че функционално отговорността е на Борисов, защото няма как вторият мандат да отиде при ДПС, няма как да се оправдава, че другите не искат да отидат при него. Сега Борисов трябва да търси широка подкрепа за своя кабинет и не знам дали той си дава сметка, че всъщност предлага същото, което имахме, преди да се разтури сглобката. Борисов каза, че иска експертен кабинет, но с премиер и няколко ключови министерства от ГЕРБ. То това си е като кабинетът "Денков", в който имаше хем политически лица, хем експерти. Сега Борисов предлага същото, но нямало да бъде коалиция, ми то и на Денков не беше коалиция. Явно му трябват други играчи просто.
По-мъжкарски ход на Борисов, би бил, ако каже, че ще направи правителство на малцинството, оглавено от него и без никого другиго в него, и да поеме цялата отговорност, за да не хвърли страната в избори.
Това ни връща към въпроса дали Борисов сам взема решенията, и интервюто на Христо Иванов за Инициатива "Правосъдие за всеки", в което говори за зависимостта на Борисов от Пеевски. Така че Пеевски се оказа изключително тежък проблем за цялата политическа система и главно за Борисов. Защото едно е ДПС да са трети, друго е да са втори, защото това е ДПС на Пеевски. Защото той е орденоносец на "Магнитски", той е човекът с цялата си богата биография от "Булгартабак" до КТБ и кафявите медии, Пеевски е човекът със силното влияние в съдебната власт, т.е. той е един много тежък политически фактор в негативния смисъл."
Кой контекст е по-важен към днешна дата – какво не направиха или направиха грешно ПП/ДБ за последните 3 години, или кои са спечелилите изборите две партии – ГЕРБ и ДПС, и какво да очакваме от тях, знаейки миналото им?
"Първо, ПП/ДБ загубиха изборите, защото не успяха да обяснят най-простия политически въпрос – защо се случи сглобката, защо се провали и ще има ли нова? На тези въпроси избирателите не чуха отговора. Те не успяха да убедят хората, че този компромис си е струвал и е довел до някакви резултати. Дадоха възможност ГЕРБ, да твърдят, че не е имал министри освен Габриел в правителството им. Това са тежките им грешки, че те не договориха носенето на отговорност в това управление, че и ГЕРБ я носи колкото тях. Затова надделя гласът на ГЕРБ, че ПП/ДБ са преяли с власт и са виновни за провала."
Медиите и кампанията
"Борисов, от една страна, обвинява медиите, че са виновни за отлива на избиратели от ГЕРБ, от друга страна, виждаме, че всъщност медиите са под доста силно влияние на Борисов. Каквито и да са медиите, политиците правят ключовите грешки, защото и ПП/ДБ, и ГЕРБ са се свили до своите ядра избиратели."
Какво би станало с ПП "Величие", ако всички медии, включително големите телевизии, бяха дали гласност на разследването на "Капитал" и Йоан Запрянов за Историческия парк, което датира поне от пет години, и щеше ли да има нужда днес Иво Мирчев да внася въпроси до ДАНС за "Величие"?
"Има медии, които правеха това, но те бяха в ъгъла. Въпросът е, че ДАНС има информация за всичко, но не правят нищо, за разлика от случая с НЕКСО. Убеден съм, че и ДАНС, и прокуратурата знаят, но постъпват както винаги – връзват си гащите с някакви проверки, почнали някога си, и толкоз."
Чия рожба е "Величие"
"На интересите на "дълбоката държава", на задкулисни интереси. Тях не че някой ги е създал, по-скоро тук говорим за политическо инженерство – насочваш чрез определени технологии като канали в YouTube, в които хората гледат разни послания, които на нас ни звучат смешно, но 100 хиляди са им повярвали. Всъщност никой не ги е проспал. Просто тежестта им се увеличи заради спада на избирателната активност. Целта на "Величие" е "Възраждане" да изглеждат по-прилични, но в същото време целта може да е и донор на депутати. Може да се окаже от една стройна партия, каквато бяха "Възраждане", от която отекоха трима депутати, сега може да се окаже, че от "Величие" ще оттекат половината."
Прогноза
"България трябва да има правителство, въпреки че на много хора то няма да се хареса. Борисов ще направи такова правителство, защото, ако отидем отново на избори, не само той ще поеме основната отговорност за това и ще загуби много. Освен това, ако Борисов не направи правителство, вратата се отваря широко за президента Радев, който ще се появи на терен и ще измете всички. Ще ги измете с една програма за смяна формата на държавно управление към президентска република. Той обеща, че ще има свое предложение за Конституция. Какво му пречи, ако ноември сме на избори, да каже – ето го моят проект за Конституция, в който пише "президентска република", защото партиите не стават за нищо и ще свика Велико народно събрание. Това ще е неговата програма за 800 дни, каквото навремето ни предложи царят. С това той ще измете всички съществуващи политически партии или ще ги маргинализира до невиждана степен. Затова сега имаме последен шанс нещо да се спаси. Иначе вървим към Орбанова диктатура."