Регионална здравна инспекция (РЗИ) - Добрич препоръчва да се ограничи максимално ползването на морската вода за къпане в района на аварията, възникнала в Пречиствателна станция за отпадни води "Албена", с оглед предпазване на къпещите се от излагане на замърсяване. Фекални води се изливат близо до плажовете. 85 метра тръби са отнесени в Черно море.
Това съобщиха от РЗИ-Добрич.
Вследствие на предприети действия от ВиК дружеството на 17 юни 2024 г. се установява, че участък с дължина приблизително 85 м от колектора е отнесен в морето, като са открити и извадени пет тръби, разкри бТВ.
От РЗИ посочват още, че са изпратени уведомителни писма до концесионерите и наемателите на съответните плажове, с препоръка да се ограничи максимално ползването на водата в този район за къпане, с оглед предпазване на къпещите се от излагане на замърсяване, предава БТА.
Освен днешното пробонабиране е планирано и извънредно вземане на проби и на 23 юни. Властта прехвърля цялата отговорност на коценсионерите, защото нейните служители ще почиват през уикенда.
Причината е, че държавният бюджет е без пукната пара, а извънредния труд трябва да се заплаща.
Във връзка с аварийната ситуация с колектора на ПСОВ „Албена“ областният управител на Добрич свиква комисия, в която ще участва и представител на РИОСВ-Варна.
На основание предоставената информация от Басейнова дирекция "Черноморски район" на този етап от РЗИ смятат, че може да възникне краткотрайно замърсяване на водата за къпане в района на аварията до отстраняването ѝ и има вероятност да настъпи потенциален риск за здравето на населението при ползването ѝ за къпане.
От РЗИ допълват, че днес са уведомени с писмо от Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) за инцидента и са предприели незабавни мерки.
Извършен е насочен здравен контрол от служители на РЗИ-Добрич, придружен с пробонабиране, като са взети проби води както от района на аварията - „Кранево-централен“, така и от съседните на аварията зони за къпане – „Албена“ и „Кранево-юг“ за изследване по следните микробиологични показатели: „ешерихия коли“, „чревни ентерококи“, „салмонела“ и „холерни вибриони“ (НАГ).