Има един урок, който може да бъде взет от Великобритания. Там управлението на консерваторите беше зациклило от Брекзит насам - грешка след грешка, лоши новини, които бяха гарнирани с едно екзотично управление на Борис Джонсън. Лейбъристите обаче започнаха да говорят за политики и конкретни неща. Киър Стармър каза: "Ние няма да правим като предишната лейбъристка партия да давамe празни обещания, без да знаем как да ги изпълним". Всичко беше обосновано с бюджет - откъде ще бъдат взети ресурсите и как ще се случат нещата, което бе убедителен наратив за хората. Ако някой в България иска да вземе урок, това е пътят.
Това каза пред "Фокус“ бившият външен министър, вицепремиер и социален министър Ивайло Калфин – изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.
Той посочи примери за работа по конкретни политики: "Аз бих се насочил към няколко неща и те са свързани с качеството на живот в България - нещо, което интересува хората. Разделението между градските и извънградските или малките селища - каква е заетостта, какво правят там хората, как живеят и какви доходи имат. Достъпът до здравни услуги и качеството на образованието. Това са теми, които са важни и никъде не ги виждам", обърна внимание Ивайло Калфин.
По думите му в политиката винаги има много напрежение, отговорност и много стрес: "Тогава, когато се объркат политическите мотиви с бизнес мотиви или с лични интереси и т.н., тогава винаги става много хлъзгаво на политическия терен.“
"Очевидно в ДПС се преживява тази болест, която мина и през различни други партии с различни центове на власт, които искат да влияят върху политиката на партията. Очевидно е, че между тези различни центрове има и различия, което или води до разцепване, или да от тежки сътресения в партийния живот,“ каза той.
Партиите не са еднолични дружества и би трябвало да защитават някакъв публичен интерес, смята също Калфин. За него партийната и политическата работа винаги е била колективно упражнение, а не е служене на някого.
Според него управление в страната няма да има докато не започне да се говори за реални политики. "Ако искаш да има стабилно управление и имаш мнозинство, имаш подробно разписано коалиционно споразумение и всеки носи отговорност в него. Като видим това в България да се случи, ще имаме и управление,“ заключи той.