"Ще бъде силно изненадващо, ако президентът се съгласи на отсрочка”.
Това заяви в предаването на Дарик радио "Кой Говори?" адв. Емил Георгиев от Инициатива "Правосъдие за всеки". По думите му за връчването на втория мандат няма конкретен срок (както няма и определен срок за изпълнението на третия мандат), което разкрива някои празнини в процедурата. Според него, с оглед настоящия момент, ще трябва много внимателно да се тълкува волята на конституционните законодатели защо не са предвидили конкретен срок, в който президентът да връчи втория мандат.
Припомняме, че по-рано днес стана известно, че от “Продължаваме промяната - Демократична България” ще поискат от президента да отложи връчването на втория мандат, за да даде време на парламента да изпълни част от реформите, по които има съществено забавяне през последните месеци.
Каква е гаранцията, че тези изменения ще се случат, попита юристът. По думите му втората парламентарна сила разполага едва с 39 гласа от 240. “С какви средства ще бъдат убедени останалите сили да последват една законодателна програма”, посочи още Георгиев.
За да могат да се вземат съществените решения в съдебната власт са нужни 160 гласа, посочи още експертът. Той припомни че срокът за приемането на нов Закона за съдебната власт (ЗСВ) изтече през юни, а органи като ВСС, ИВСС се намират в незаконосъобразни мандати.
Употребата на съдебната власт в контекста на сътресенията в ДПС
Противоестествено е такова мълчание от страна на ДПС и институциите, коментира журналистът и дългогодишен анализатор на политическия и съдебния ресор Петя Владимирова. Припомняме, че в свое отворено писмо от миналата седмица самият Ахмед Доган призна, че в момента в ДПС се прилагат “мутренски подходи” за заплахи и отнемане бизнеси с прокуратурата и полицейските служби.
Да се каже подобно нещо от политически лидер като Доган, чиято партия досега е била решаващ фактор в създаване и най-вече в сваляния на правителства, е новина, коментира Владимирова.
“Публична тайна е, че след установяване на Цацаров като главен прокурор, прокуратурата играеше роля в най-сериозните катаклизми и сривове. Да не забравяме КТБ, заповедта за явяването на барети и специални сили пред офисите им, което задвижи процеса, дойде именно от прокуратурата”, посочи журналистът на Дневник.
Това прави впечатление, когато се каже от политик, който доскоро е поддържал това статукво, коментира още Владимирова. Тя повдигна въпроса защо от цитираните от Доган институции до момента липсва реакция и отговор на обвиненията.