Политическият елит в последните години се занимава с изчегъртване, отколкото с реална политика. За да има правителство, трябва да има мнозинство в парламента. То се формира на база коалиционно споразумение. Ако искаш да правиш правителството, ти трябва мнозинство. Ако искаш правителство, не тичаш от кабинет в кабинет и не обясняваш кой в чий скут е седял. Това заяви бившият вицепремиер и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
В един момент този порочен кръг трябва да свърши. Дали ще има други играчи няма никакво значение. В момента, в който политиците седнат на масата и кажат, че така ги е подредил народът и трябва да се разберат. Това ще стане в един момент, дори може с третия мандат, убеден е той.
„Преизбирането на Урсула Фон дер Лайен е добре за Европа, защото нямаше друг план. Вижда се покачване на националистически и евроскептични настроения. Тук не става въпрос за харесване, а за алтернативата. Ако не беше избрана тя, следваше един период на сериозни турболенции. Тя бе избори на проевропейските избори“, обясни Калфин.
„Правото на вето е много силно и затова не можеш да го използваш непрекъснато. ЕС дава много повече сила и на по-слабите и на по-силните страни. Излизането от ЕС е много сериозен риск. Великобритания не спечели нищо от излизането си от ЕС“, изтъкна политикът.
„Ние вървим по една агресивна линия от влизането ни в ЕС. В началото ние бяхме активни. Сега се държим като страна-кандидат. Политиците са по-силни ако имат идея и тя стане европейска. Вместо да предлагаме смислени инициативи, ние сме в защитна позиция. Вместо да казваме не, можем да дадем идея как да се случи дадена политика“, изтъкна Калфин и даде пример със Зелената сделка.