Проблемът с недостига на медицински сестри у нас може да се реши по примера с работещите в средното образование – това се посочва в анализ на Института за пазарна икономика, предава БНР. Оттам припомнят, че след голямата учителска стачка през 2007 година бяха предприети редица мерки, като една от тях е вдигането на заплатите. Повишаването на възнагражденията в образованието за първите две години от реформата е с 46%, посочват от Института.
Повишаване на заплащането съобразно натоварването е една от мерките, която предлагат от Института за пазарна икономика.
По данни на анализаторите у нас не достигат поне 17 000 медицински сестри. От Института припомнят, че за учителите беше направен план за вдигане на заплатите, който се прилагаше от всички последващи правителства и че в момента учителите са сред хората с най-високо заплащане в редица малки общини, а в по-големите – със средно ниво на заплащане.
Други предлагани мерки са намаление на обучението на сестрите от 4 на 3 години, както и правна възможност сестри и акушерки да имат самостоятелна практика, чиято дейност да се заплаща от Националната здравноосигурителна каса.
От Института посочват още, че за решаването на проблема с недостига на медицински сестри ще помогне кариерно ориентиране на млади хора на възраст от 18 до 30 години, които осъзнато да изберат професията.