Какви кадри търсят българските работодатели, застарява ли работната ръка у нас и защо масово наетите по Черноморието чужденци от Непал и Шри Ланка изчезнаха мистериозно? Темата в ефира на „Здравей, България” коментираха зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов, вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов и експертът в БСК Томчо Томов.
По думите на Налбантов европейска тенденцията е фактът, че работниците от Азия са се увеличили с 5%. От България те обаче почти са изчезнали, което, според председателя на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация означава, че има канал за прехвърляне на работници към Западна Европа. „Агенцията по заетостта трябва веднага да ги открие и да им сложи черен печат. Има и друга подробност обаче. Те имат Шенгенски визи. Зарязаха си при мен багажа и паспортите. Може би са им казали, че не трябва да имат никакви документи, защото каналът е нелегален”, смята Веселин Налбантов.
За какви условия на труд и заплати става дума щом и наетите по Черноморието чужденци бягат без да си вземат багажа или паспортите. За това трябва да се замислим, призова Тодор Капитанов.
Друг проблем, който беше обсъден, е застаряването на работната ръка у нас. Според проучване на КНСБ и Българската стопанска камара, ако застаряването на работната сила продължи със същите темпове, то след 20 години 48% от всички работещи в България ще са над 55-годишни. Особено резултатите се отнасят за секторите консервна промишленост, дървообработване, мебелна индустрия, металургия, производство на пиво и търговия с петролни продукти.
Томчо Томов обясни, че изследването обхваща над 60-70 предприятия с различна големина. Той подчерта, че не е невъзможно ситуацията в други сектори дори да е по-притеснителна. Едва 6-7% от целия персонал в тези сфери са млади хора до 25 години, допълни експертът в БСК.
„В Европа почти няма страна, която да няма проблем с работната ръка”, подчерта Тодор Капитанов. Той допълни, че затрудненията не са само в изброените сектори.