Необходима е законова промяна за изчистване на „мъртвите души“ от избирателните списъци. Това обяви пред журналисти служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов. "Това не е в правомощията нито на ЦИК, нито на правителството", уточни Карадимов.
"Имаме експертизата на МРРБ и ГРАО във връзка със зачестилите случаи на хора, регистрирани на един и същи адрес. Случаите са заварени. Това не са аномалии, които са свързани с тези парламентарни избори", каза още той.
По думите му до 2012 година не е имало нормативна уредба за регистрацията на един адрес. "В годините има заварени ситуации, които се настаняват и регистрират в една единствено законна постройка. Представете си една махала, където има само една законна постройка. Там се регистрират всички. След това се раждат деца, които автоматично се регистрират на същия адрес. Няма процедура те да бъдат дерегистрирани. Това става по жалба и административно", уточни служебният министър.
По-рано днес от Министерски съвет обявиха, че служебни министри са докладвали на премиера Димитър Главчев, че всички дейности, които са отговорност на правителството за подготовка на изборите, вървят по график.
Продължават срещите на министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов с областните управители по региони, като предстоят разговори във Велико Търново и Варна.
В петък публично ще бъдат изтеглени номерата на машините, които ще минат удостоверяване на типа на техническите устройства на машинното гласуване.
По график вървят и дейностите за осигуряване на видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден в секционните избирателни комисии.
Министърът на електронното управление Валентин Мундров изтъкнал твърдия ангажимент на МЕУ и на предстоящия вот да осигури открит и прозрачен процес при удостоверяването на машините за гласуване.
Министърът припомнил, че на предходните избори за първи път имаше възможност в този процес да се включат представители на партии и неправителствени организации. Същата възможност МЕУ ще осигури и за тези избори. В хода на срещата беше отбелязано, че по отношение на прозрачността и сигурността на машинното гласуване Изборният кодекс предвижда и друга важна мярка. Съгласно чл. 213б, ал 4., т. 1 при провеждане на избори ЦИК организира извадкова проверка на криптографските идентификатори на електронната система за машинно гласуване в присъствието на регистрирани наблюдатели и представители на партиите и коалициите, получили над четири на сто от действителните гласове на последните проведени парламентарни избори. В срещата участваха също министрите на вътрешните работи, на външните работи, на правосъдието, на регионалното развитие и благоустройството.