Има съвсем малко промени при подредбата на листите за предстоящите избори. Те бяха направени със съгласието и на "Демократична България", и на "Продължаваме Промяната". Това, което се постарахме да направим е в листите да вкараме доста повече граждански лица, да имаме присъствие от лекарското, от учителското съсловие, тъй като от няколко години работим последователно и в двете области - и в образование, и в здравеопазване, за да се подобри и качеството и финансирането.
Това коментира в студиото на "Още от деня" по БНТ депутатът от ПП-ДБ Асен Василев.
Говорите за минимална работна заплата 1000 евро, средна работна заплата 2000 евро, отбеляза водещата и го попита как ще го постигнат.
„Процесът за определяне и поставяне на човек в Списъка Магнитски е 12 месеца. Г-н Пеевски е поставен в него по време на управлението на ГЕРБ. Това изисква да се предоставят справки, документи и данни. Няма как човек да бъде вкаран в този списък за няколко дни“, поясни Асен Василев.
„Бъдещето на България зависи от това достатъчно хора да излязат и да гласуват и да се продължи пътят на развитието на страната“, смята той.
Асен Василев отказа да отговори на въпроса дали биха работили заедно с ДПС-Доган. Той определи темата като махленска свада. Той призова да се види кой първо ще влезе в парламента. „Нас ни интересува да реализираме идеите, които са важни за България. Двата кабинета, които направихме изпълняваха нашите идеи. Няма добро и лошо ДПС“, каза още политикът.
„Не могат да се дават пари, които не са изработени“, подчерта Василев. „Всичко, което обещаваме е постижимо и вече правено. По думите му през последните години фирмите три пъти повече са започнали да наваксват. Това, което направихме бе – дадохме им конкурентна евтина енергия. Влизат инвеститори, които са готови да плащат висока заплата и си тръгват такива, които искат евтина работна ръка. Главната цел на ПП е да сме първи на изборите“, обясни бившият финансов министър.
"Първата стъпка беше финансирането, втората стъпка, разбира се, е качеството. Имаме също така и някои интересни попълнения, като например господин Паникиян, който е председател на настоятелство на Арменската църква, влезе в листа в София и в Пловдив. В Кърджали имаме водач, който е местен, господин Сабахтин Гюкче, който е подкрепен от всичките изселнически организации на българите в Турция. Така че имаме от гражданския сектор хора, които се включиха, опитваме се максимално да разширим представителство в тези листи", поясни Василев.
Той посочи още, че имат решетка между двете партии и тя е почти същата, с много малко разлики спрямо решетката от миналите избори. От там нататък всяка партия решава кои да бъдат водачи:
"Имаме коалиционно споразумение за явяване на изборите, иначе няма как да се явим на изборите, разбира се. Другото, което също така се случи при нас, знаете, че листите тръгват от долу на горе изключая най- най-първите листи през 2021 година, когато още не беше формирана партията. Всички други листи при нас се одобряват от Национален съвет, който е орган с над 100 човека. Предложенията минават от областните бордове, т.е. всяка област в страната си издига кандидати и виждате, че при нас специално има доста промени във водаческите места и те са точно в посока граждански кандидати и нови лица", добави Асен Василев.
През последните три години ние провеждахме икономическа политика, която е доста по-различна от икономическата политика, провеждана в България по принцип. Тази икономическа политика направи баланс на инвестициите - да не се инвестира само в инфраструктура, а да се инвестира и в хора, подчерта Василев и допълни:
"Видяхме доста голямо повишаване на доходите. За първи път не сме последни по доходи в ЕС. Предпоследни сме. Това не е голяма хвалба да си предпоследен от 27 държави, но все пак отлепихме от дъното. Голямата ми гордост като финансов министър е, че тези инвестиции в човешкия капитал, в хората на страната, през образование, през здравеопазване, през доходи, през примерно данъчния кредит за млади семейства, през безплатните учебници за децата в училище до 12-ти клас, през това да има помощи за първия учебен ден - всичко това помогна на младите семейства да имат повече деца. Ако погледнете демографската картина миналата година, имаме 46 000 човека повече, които са дошли в България, отколкото са напуснали, един град се е заселил в България. Имаме 600 деца повече от предишната година."