Политическата ситуация в България в момента е сложна и изпълнена с неизвестности. На този фон ПП-ДБ отново предложиха идеята за равноотдалечен премиер след парламентарните избори на 27 октомври.
Равноотдалеченост – мит или реалност?
"Всяка формула предлага различен тип лидерство на кабинета. В така популярната от ПП-ДБ формула за равноотдалечен премиер не е ясно какво име би застанало зад нея. Понякога името, което бива посочено има собствена лидерска енергия и не е невъзможно да се осъществи такова правителство, макар че аз не вярвам в съществуването на такава фигура, която да е способна да помири непомиримите", каза политологът Цветанка Андреева в студиото на "Денят ON AIR".
Според нея, краят на политическата криза ще настъпи едва когато има реално функциониращ кабинет.
"Равноотдалечена фигура в момента е като дървено желязо - абсолютно невъзможно да съществува. Равноотдалечен е в същото време равноприближен към всички останали", заяви PR eкспертът доц. Александър Христов пред Bulgaria ON AIR.
Той допълни, че очакванията на обществото са разнообразни, и фиксацията върху един такъв човек би могла да доведе до негативни последствия.
Според доц. Христов, експертността в политическия контекст трябва да бъде подчинена на по-обща стратегия, а не на отделни интереси. Той също така поставя акцент върху факта, че дори и да бъдат намерени експерти, те много лесно биха могли да се повлияят от различни политически сили.
Андреева отбеляза, че лидерството е ключов елемент, който различава експертната сфера от политическата. Тя даде пример с Бойко Борисов, който е демонстрирал, че поема отговорността за управлението.
Перспективи за бъдещето на управлението
Доц. Христов допълни че силна социална тема би могла да обедини различни политически сили, но в момента такава тема не съществува. Той вярва, че след излизането от кризата, при условие че се появи лидер, който да систематизира обединителна идея, е възможно да се намери такова решение.
Андреева прогнозира, че парламентарният състав ще бъде фрагментиран, което ще затрудни процеса на съставяне на правителство.
"Обществената умора ще се излекува чрез управление. Хората искат държавата да бъде управлявана", заяви още политологът.