Който управлява държавата, да поеме политически ангажимент, за по-висока данъчна събираемост или повишени данъци, или въвеждане на нови за тези индустрии и сектори, които нямат, за да се случи бюджетът с тези 3% дефицит. И да не се застрашава влизането ни в еврозоната.
Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" коментира исканията на синдиката за проекта на Бюджет 2025.
"Всички мерки към орязване на разходи в целия ЕС са отречени, тъй като имат негативен ефект в растежа на държавите. На Марио Драги докладът предлага други мерки, но това е друга тема. А ние сме 10 години назад и 5 вляво. Това, което трябва да се прави е от приходната част на бюджета. Свърши времето на ниските данъци и всички тези намалени ставки на ДДС. "Повече приходи" е философията на държавите", обясни Пламен Димитров.
И допълни, че предложенията на КНСБ за макрорамката на проекта на бюджет за 2025 г. е повече приходи и по-високи осигурителни вноски.
"Преди години се криминализира неплащането на осигурителни вноските в пълен размер. Някой трябва да влезе в затвора, това е масово по морето лятото, в строителството, търговията. Събиране на повече приходи и увеличение на някои данъци, това е пътят, който да закърпи приходната част и премерена щедрост в разходите", посочи президентът на КНСБ.
Той каза, че от парите за отбрана и сигурност няма как да се отреже. "Вече сме на 2,5% и се говори, че трябва да стане 3% за отбрана. Заедно с пенсиите, които растат, няма как да отрежем от там", категоричен е той.
И предложи:
"Философията да бъде обратна - допълнително средства в бюджета с въвеждането на някои нови данъци като във Франция, Великобритания и др. страни - дигитален данък. Има възможност откъде да се направи допълнителен приход в бюджета. Неизбежна мярка са осигурителните вноски, които сега покриват около 40% от пенсиите, ако искаме да си финансираме адекватно системите.