Очакват се 7 партии да влязат в 51-то Народно събрание, потенциал има още една партия. ГЕРБ остава първа сила, следват ПП-ДБ, Възраждане, АПС, ДПС - Ново начало, БСП - Обединена левица, "Има такъв народ". МЕЧ е партията, която има потенциал да влезе в Народното събрание с възможности да прескочи 4-процентната бариера.
Това коментира социологът Павел Вълчев от "Алфа рисърч" пред БНТ.
Социологът не очаква разширяване на подкрепата за партиите. 30-32% се очаква да е избирателната активност. Кампанията не е успяла да подтикне повече хора да отидат до урните, категоричен бе Вълчев. Почти половината от българите не са усетили по нищо, че предстоят избори, по думите ми. Той не очаква някакъв сериозен ръст на активността.
Продължава битката между второто и третото място. ГЕРБ и ПП-ДБ ще са близко до мнозинството, но ще им трябва трети играч.
Очакването на хората е да се състави правителство, стана ясно от коментара на Павел Вълчев.
Имаме вяла, апатична кампания, насочена към твърдите ядра. Това коментира социологът Павел Вълчев от "Алфа рисърч" пред БНТ. За 56% от българите не е имало индикация за предизборна кампания в техните населени места според проучване, реализирано в периода 20-23 октомври със собствени средства сред 1000 пълнолетни лица чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на хората. 14% споделят за конфронтация в кампанията в техните населени места. 13% пък казват, че се раздават стимули за гласуване.
Основните послания идват от медиите. Същинската кампания обаче се извършва по места. Можем до голяма степен да кажем, че и този път апатията и разочарованието ще надделеят над мобилизацията. Това заяви пред "Тази сутрин" по бТВ социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.
Лека мобилизация при ГЕРБ-СДС. Причината е заявката, че ще направят всичко възможно да направят правителство, разкри Димитрова.
56% от българите по населените места заявяват, че по нищо не личи, че идват избори. 13% признават, че в техните населени места се предлагат стимули за гласуване.
Димитрова заяви, че купеният вот няма толкова сила за броя депутати, колкото косвени щети - отказът на нормалните гласоподаватели да отидат до урните.
"Колкото повече хора гласуват, толкова по-голям е шансът за легитимност", допълни тя.
Според социологът, ако и след тези избори не се състави правителство, твърдите електорати ще започнат да се оттеглят.
ПП-ДБ има 14,9% подкрепа, "Възраждане" трети с 14,2%. Според Димитрова партията на Костадин Костадинов търпи щети от партии като "Величие" и други.
Разцепилото се на поддръжници на Ахмед Доган и поддръжници на Делян Пеевски две крила на ДПС също е с минимална разлика помежду си. Алианс за права и свободи (АПС) получава 7,9% подкрепа, а ДПС-Ново Начало 7,4%. Следва "БСП – Обединена левица" със 7.2% подкрепа.
"Има такъв народ“ е с вот от 6,1% и се явява седмата формация в бъдещото Народно събрание.
--------------------------
Проучването на "Алфа Рисърч" е проведено в периода 20 – 23 октомври сред 1000 пълнолетни лица и е финансирано със собствени средства.