Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов може да състави правителство с първия мандат, въпросът е как. Политическа фигура, която да не е толкова ярко партийна и да не доведе до напрежение с останалите политически формации, би трябвало да е премиер. Това заяви политологът Светлин Тачев в „Денят на живо“ по NOVA NEWS. По думите му персонажът, който се търси, е нещо от рода на Томислав Дончев. „Той би бил много по-разпознаваем и приемлив за ПП-ДБ. Давам го като пример, защото ми се струва, че дълго време е пазен в резерв, за да бъде използван точно за нещо такова“, уточни политологът.
„Отдавна няма идеологии в България. Серията от предсрочни избори по-скоро идеологизира партиите, тъй като им не им позволява да представят нищо ново на своите избиратели. Като че ли вотът отдавна е изгубил смисъла си на битка между политически идеи. Предизборната кампания беше много вяла, това е вече за седми пореден път, нормално е да няма какво да представят“, посочи той.
„Централната тема на кампанията стана купеният и контролиран вот. Струва ми се, че това е една от причините, освен другите фактори, за повече гласоподаватели на тези избори спрямо предходните“, отбеляза политологът.
Според Тачев практиката за купуване и продаване на гласове не може да бъде спряна. „Това е процес, може да бъде ограничен и е работа на държавната власт. Има един голям проблем, когато има съмнения. Това рефлектира върху демократичните практики, доверието в демокрацията и в изборите. Това е опасното“, допълни той.
„След отпадането на „Величие“ по-лесно може да се състави кабинет, дори трипартиен. Въпросът е с кои партии. ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната-Демократична България“ това са двете водещи формации, при които изглежда възможно да направят нещо заедно. Оттам насетне идва въпросът с кого. „Алиансът за права и свободи“ и „Движението за права и свободи-Ново начало“ чисто имиджово ми се струва, че са невъзможни. Те не са приемлив партньор“, каза той.
Тачев отбеляза, че „Възраждане“ също не са възможен партньор. „Те самите няма да искат да участват в подобно управление. Чисто идеологически са на различни позиции в международните отношения. МЕЧ и Радостин Василев вече заявиха, че не биха участвали в подобно управление отвъд анти-Пеевски и анти-Борисов управление“, съобщи политологът.
По логиката на политолога остават „Има такъв народ“. „Те и в предишното Народно събрание заявяваха, че са готови на някакъв по-технократски кабинет. Ако и те участват, коалицията ще има над 121 депутати, с което трите формации ще могат да направят управление. Въпросът е могат ли по някакъв начин да намерят основата, на която да се скрепят?“, посочи Тачев.