Днес София е домакин на форум на високо равнище, озаглавен „ С какво допринасят принудително разселените лица към приемащата ги страна?“, който се фокусира върху социално-икономическото приобщаване на бежанците в България. Събитието ще събере политици, лидери на общности, неправителствени организации и представители на бизнеса, за да се обедният около решения за приобщаването на бежанците, което да е от полза както за разселените лица, така и за българското общество.
След ескалацията на конфликта в Украйна през 2022 г. над 193 000 души са получили временна закрила в България. Като външна граница на ЕС България играе решаваща роля за закрилата на бежанците, като приема разселени лица не само от Украйна, но и от държави като Сирия и Афганистан. Въпреки това България остава една от малкото държави от ЕС без национална интеграционна политика. Този форум има за цел да подчертае значението на приобщаващите политики, които дават възможност на бежанците да упражняват пълноценно правата си и да допринасят активно за общностите, които ги приемат. Истинската интеграция се осъществява в рамките на общността, като насърчава взаимното развитие и устойчивост, които обогатяват както бежанците, така и приемащото ги общество.
Форумът ще включва дискусии, посветени историите на бежанците за приемащите ги общности, като участниците ще споделят лични истории за постижения, устойчивост и въздействие върху развитието на общността. Събитието ще включва изказвания на Симеон Сакскобургготски, Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат за бежанците в България, Петко Николов, министър на икономиката и индустрията, заместник-министри на образованието и науката и труда и социалната политика, режисьори и писатели, както и мнения на лидери от общността и бизнеса.