Голям пожар горя тази вечер при видинските села Иново и Градец, предаде bTV. Пътят остана затворен за преминаване на автомобили няколко часа.
От Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” във Видин казаха за bTV, че пожарът е загасен и около 20 ч. пътят е бил отворен за движение.
Предполага се, че пожарът е тръгнал от запалени сухи треви и храсти.
Тече разследване по случая. Потребители във Фейсбук обаче коментират, че това е поредният палеж, който ще остане неразкрит.
„Явно разчистват терена, за да сложат там слънчеви батерии“, пише в социалните мрежи Емил Флоров. А други твърдят, че просто „някой иска да си почисти нивата“.
Около 16:00 пожар в Защитена местност "Теснолист божур" е достигнал ЖП линията София-Волуяк-Храбърско, предаде ФОКУС. По данни на доц. Кошев са изгорели около 14 хектара от защитената местност. В тази площ има около 40-50 туфи божури. За щастие сега божурите са преминали активната си фаза и грудките с които презимува вероятно не са поразени.
“ЗМ "Теснолист божур“ се намира на територията на Столична община. Обявена е за опазване на популацията на теснолистния божур, дал името си на гр. Божурище. ЗМ се намира най-общо около Пожаревска река на север от гр. Божурище.
Кметът на Божурище г-н Георги Димов се свързва с доц. Кошев и с пожарната в гр. Сливница за да осигури пожарни коли при и всякаква друга помощ ако е необходимо.
Пожарът на хвостохранилището край пловдивското село Катуница, където днес хората протестираха, вече е почти загасен, съобщиха от Областния кризисен щаб, предаде БНТ.
Сметището гори вече втора седмица и обгазява близките населени места. Днес за първи път от 29 октомври, бяха отчетени нормални нива на фините прахови частици. От два дни теренът се засипва със земна маса и баластра.
В центъра на село Катуница протестиращите изразиха недоволството си от тромавите административни процедури, бавната реакция на институциите и липсата на трайно решение за рекултивация на хвостохранилището.
В община Садово продължава да действа частичното бедствено положение.
След като на 28-и октомври край Катуница се запалиха сухи треви и храсти, огънят се прехвърли и към старото депо на ВиК с площ над 100 декара. Трудният терен затруднява екипите на пожарната да загасят напълно тлеещите участъци. Снощи отново бяха отчетени високи концентрации на фини прахови частици, както в Катуница, където има мобилна станция, така и в пловдивския район Тракия.
Вечер и рано сутрин в целия район се диша трудно, казват хората от Катуница. В протеста е включиха и жители на близките села Ягодово и Крумово, които също се оплакват от продължаващото близо 2 седмици обгазяване.
"Държавата ни обгазява. Влизането е на ваша отговорност". Плакат с този текст издигнаха протестиращите, които са възмутени, че вече близо две седмици не живеят нормално.
"Аз съм с бронхит и сутрин е невъзможно дишането. Пушеците са огромни. Нямаме думи, отровиха ни. Мирише ужасно. Трудно се диша. Надвечер най-много се усеща, зависи в коя махала на селото е. Тежко е, задушно е, омирисват ни се дрехите, всичко идва към нас, към прането през прозорците. Аз живея от пожара на 600 метра по права линия. Отвратителна, задушлива миризма сутрин и най-вече вечер, защото може би те през деня по някакъв начин се опитват да го загасят. Има хора, които имат белодробни заболявания. Ужасно е. Трябва да се вземат някакви мерки. Превръщат хората на затворници в собствените им домове", казаха хората от Катуница, Крумово, Ягодово, и други населени места, събрали се пред кметството на Катуница, където се намира и мобилната станция за измерване на въздуха.
Председателят на Общинския съвет в Садово Атанас Телчаров каза, че е започнало насипванео на инертни материали, за да се стигне до труднодостъпните участъци. Преди това бяха инсталирани хидромоторни модули за изпомпване на големи количества вода от река Чая.
"От вчера там работи тежка техника с камиони, булдозери, багери за запръстяване, и смея да твърдя, че малко от малко има някакъв по-добър ефект в момента. Някои вече имат здравословни проблеми. Трайното решение на проблема за нас е или извозване на тези утайки на някакво разстояние безопасно, далеч от населени места, или трябва да се рекултивина самия терен", обясни Телчаров.
Писмо с такива искания кметът на Община Садово Димитър Здравков е изпратил до служебния премиер Димитър Главчев. Кметът обясни , че има готовност проектът на В и К за рекултивацията на депото, който е от 2018 година, да бъде актуализиран. Частичното бедствено положение в Катуница остава на този етап.
Ако обгазяването продължи и не се предложат адекватни мерки, хората се заканиха да блокират главни пътища в района.