"Надявам се да се прояви морал и да не бъде избиран главен прокурор. Това би било изключителна девалвация на правото", заяви пред БНР адвокат Ина Лулчева.
"Правото е нищо без етиката, а тя изисква никой да не подава кандидатурата си пред орган, който е нелегитимен и действа извън мандата си, няма доверие в решенията му, няма да има доверие и при избора на най-висшите нива – председател на Върховен съд и главен прокурор".
Борислав Сарафов показа за година и половина, че няма желание да се справи с основните проблеми в прокуратурата, заяви Лулчева и посочи, че това са наличието на зависимости, наличието на кръгове, образуването или прекратяването на дела без основания.
Тя определи концепцията, представена от него, като "изключително разочароваща".
"Изведнъж се оказва, че проблемите са в срочността на разследването. Предлага се да се премахнат всякакви процесуални срокове, което да доведе до вечните обвиняеми и делата на трупчета. Казва се, че трябва да се премахне възможността обвиняем, но и пострадал, когато приключи досъдебното производство, да се запознае с материалите по делото. Поставя се проблемът с вещите лица и се казва, че той ще се реши като се създаде център към министерството на правосъдието, в който те щели да се обучават. Проблемът е, че вещи лица няма, защото не се обучават инженери, не се подготвят лекари – патоанатоми, няма достатъчно счетоводители. Този проблем няма да се реши със създаването на център.
В концепцията не става ясно защо се предлагат някакви мерки и какъв реално е проблемът в борбата с престъпността. Вътре няма нито дума за корупционните престъпления.
В концепцията има и хубави неща – идеята, че трябва да се въведат електронни дела в досъдебното производство, да се направи криминализация на новите форми на престъпност. Това е правилно, но не решава нито един от проблемите на прокуратурата. Няма връзка между данните, които се излагат и предложенията, които се правят. Тази концепция и сравнението ѝ с тази на Иван Гешев показва, че концепциите нямат никакво значение".
Сарафов доказа, че не желае да се занимава с порочните явления в прокуратурата, като не се зае със "Осемте джуджета", заяви още адвокат Лулчева в предаването "Неделя 150".
"Той предлага прокуратурата да не мотивира отказите си. Това е абсолютно нетърпимо. Може да се получи форма на произвол".
Моето дълбоко убеждение е, че и към момента политическото влияние в прокуратурата е видимо, подчерта адвокат Лулчева.
"За политическо влияние призна и Иван Гешев, когато го махаха, и Борислав Сарафов, когато встъпваше в длъжност. То най-ярко пролича при задържането на депутата Джейхан Ибрямов - без да е дадено разрешение от НС. Не може да се задържи депутат, за който НС не е дало разрешение. И съдът услужи на политиката в случая".