Какви са психологическите профили на негласувалите на последните предсрочни избори? Д-р Пламен Димитров събира данните за хората, които не са упражнили своя вот. Той представя основните резултати от изследване на профилите на така нареченото "нямо мнозинство” на България.
Контактът с имащите право на глас е осъществен на два етапа. Първият се състоял в психологическо изследване, проведено през август, септември и октомври с психометрични методи. Втората фаза била телефонно събеседване след деня на изборите, при което респондентите били запитани дали все пак са участвали във вота.
Всички участници в изследването живеят постоянно само на територията на България през последните три години. По-голямата част (63%) са от София и големи областни центрове. 54 на сто от респондентите са жени.
В ефира на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS д-р Димитров сподели, че негласуващите са представители на 12 подгрупи с различни профили. "Сред тях са начин на живот, емоционална стабилност, личностна автентичност. Практически негласувалите на седмите предсрочни парламентарни избори са най-голямата електорална група, в пъти по-голяма от симпатизантите на отделните парламентарно представени политически партии и коалиции. Затова ги наричаме "нямото мнозинство" на България. 25% от негласуващите са живеещите конструктивно, те са успешни в кариерите си. 41 на сто принадлежат към агресивно-защитно живеещи - те снемат напрежението и стреса от участието в обществено-политическия живот. Те са четири вида - перфекционисти, властохолици, автоматично опониращи и пасивни. Конформистите, които не са гласували, са 10% по-малко - те не отиват до урните, ако не им се предложи нещо", разкри д-р Димитров.
По думите му 75% от запитаните граждани са тревожно-депресивни. "Хората бяха в това състояние по време на изборите, както и след обявяването на резултатите", каза още експертът.