„Решението на САЩ да снемат ограниченията при използване на ракетите ATACMS представлява ново ниво на напрежение. Това решение е в отговор на действия, които вече са предприети от Русия, а именно - приемането и разполагането на севернокорейски войници на руска територия. Ако можем да говорим за ескалация, то тя е от страна на Москва. Без съмнение всичко това предизвиква внимание и безпокойство”.
Това коментира бившият министър на отбраната Ангел Найденов пред NOVA NEWS.
Според капитан Васил Данов от Атлантическия съвет Руската федерация е започнала да променя ядрената си доктрина твърде често.
"Това винаги крие реални рискове. Време е Украйна да си върне ядрения статут. Украинската промишленост има възможност в рамките на 2-3 седмици да произведе ядрени боеприпаси. По този начин, без да заплашва никого, Украйна ще може да предупреди противника си, че при употребата на тактическо ядрено оръжие от руска страна, ще може да отговори”, допълни той.
„Решението на Байдън да разреши на Украйна да използва американско оръжие представлява сериозен обрат в досегашната политика и по отношение на американската администрация”, каза Найденов. По негови думи новоизбраният американски президент Доналд Тръмп ще се фокусира върху постигането на мир, а не върху освобождаването на територии. „Както казва Зеленски, за да има успех тази дипломация, трябва да върви редом със сила. Онова, което е необходимо на Украйна, е да не бъде сама, да има партньори и съюзници сред западните страни, както и недвусмислени гаранции за нейната сигурност”, посочи още Найденов.
„Първоначалните подхвърляния и от Зеленски, и от все още неконструираната администрация на Тръмп за преговори, дадоха сигнал на руските войски да настъпват още по-силно на източния фронт на Украйна”, добави Данов.
Според него руската страна е показала, че преди да седне на масата за преговори, ще се опита да „отхапе” максимално голяма част от украинската територия.
„Русия толкова често използва вербални заплахи, че те в някаква степен девалвираха. Може да се очаква да натежат везните по посока на изпращане на инструктори от западните страни на територията на Украйна. До този момент обучението се извършва извън територията на страната”, обясни още Найденов.
„Ударите започнаха веднага след като беше получено разрешение за Украйна и всъщност ръката на бития човек беше развързана. Те бяха принудени да се бият с една вързана ръка. Сега могат да се отбраняват, като нанасят удари по военни цели“, коментира анализаторът Чавдар Стефанов пред bTV.
По думите му ядрената доктрина на Русия не е свързана с тези действия.
Чавдар Стефанов посочи, че заглавието на пропапагандисткото издание „Комсомолская правда“ днес е „Последно предупреждение към Запада“.
„Това иска Русия да се чуе“, заяви журналистът.
Той посочи, че в началото на войната посланията са били, че не може да се победи една ядрена държава.
„Но не беши ли победен Съветският съюз в Афганистан, не се ли изтехлиха и САЩ оттам. Това е много условно. Руската доктрина е променена много условно. Променена е една дума. В старата версия беше „изключително за сдържане“, сега е „за сдържане“. Главно е променена точка 18 – където се споменава, че ядрено оръжие може да бъде използвано в случай на нападение от неядрена държава – при подкрепа на ядрена държава. Разберете колко неопределено е това обаче“, коментира Чавдар Стефанов.
„Без да подценяваме, че има все пак засилване на възможностите за ядрено оръжие, това има по-скоро символично значение“, отбеляза той.
По думите му руската теза е, че в началото са воювали с Украйна, сега воюват с НАТО.
„Сега Украйна решава къде да удари, но Русия няма да отговори с тактическо ядрено оръжие“, смята журналистът. Според него в Украйна никога няма да бъде използвано такова.
Според него решението на Байдън е закъсняло, както и на европейските страни, които смятали, че Русия може да бъде вкарана в глобалната световна орбита с търговия и какво ли не. А Европа се е разоръжила.
Чавдар Стефанов посочи, че в момента Русия не спазва нищо в ООН и че организацията се е превърнала е един празен инструмент.