Отидете към основна версия

3 381 27

Мая Димитрова пред ФАКТИ: Битката не е за председател на парламента, а битката е за служебен министър-председател

  • мая-
  • димитрова-
  • бсп-
  • депутат-
  • парламент-
  • избор-
  • председател

Имаме решение на Конгреса да не участваме в управление с ГЕРБ и с ДПС, казва депутатът

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Първото заседание за избор на председател на 51-то Народно събрание ще бъде възобновено на 22 ноември (петък) в 10:00 часа. Това обяви председателстващият заседанието Силви Кирилов от „Има такъв народ“. Все още няма кандидатура, която да успее да обедини около себе си партиите в парламента. БСП- Обединена левица продължава да издига доц. Наталия Киселова, която е от гражданската квота. Кога да очакваме развръзка… Пред ФАКТИ говори Мая Димитрова, депутат от БСП-Обединена левица.

- Г-жо Димитрова, колко е завързан възелът за избор на председател на Народното събрание. Защо няма консенсус около една фигура. Четири избора минаха?
- Наистина е така. Минаха четири избора за председател на Народното събрание и, за съжаление, все неуспешни. Оказа се, че вече не става въпрос за избор на председател на Народното събрание и изобщо няма завързан възел. От трибуната на Народното събрание ясно се каза, че битката не е за председател на парламента, а битката е за служебен министър-председател.

- Всеки държи на своето си, но това колко е работещо?
- Разбира се, това всяка парламентарна група да държи на своето е неработещо и не води до решаване на кризите, в които сме затънали, но пък и всички имат своите аргументи, които защитават.
Необходимо е всяка група да преосмисли поведението си, да се загърбят тяснопартийните интереси и в диалог да се намери най-доброто за държавата и за хората решение.

- БСП-Обединена левица издигате юриста доц. Наталия Киселова, която е от гражданската квота. Колко още ще продължите така?
- БСП-Обединена левица издига кандидатурата на доц. Наталия Киселова за председател на Народното събрание, защото тя е професионалист и конституционалист. С гласуването на тази кандидатура и съответно с избора на доц. Киселова за председател на НС ще се повиши доверието в институцията. Нашата парламентарна група е единствената, която издига надпартийна кандидатура и единствени се придържаме към принципа на равноотдалеченост, за разлика от останалите парламентарни групи, които са направили тяснопартийни предложения.
Колко ще продължи това, ще стане ясно от гласуванията и не на последно място - от разговорите между политическите сили.

- В много от гласуванията за различните кандидати БСП-Обединена левица гласува „въздържал се“. Защо? Какво показвате с това?
- В гласуванията си за кандидатите на останалите парламентарни групи за председател на Народното събрание нашата парламентарна група гласува „въздържал се“, защото това е последователно поведение и ние показваме еднакво отношение към всички предложения.

- Само политически закачки ли са репликите към вас, че сте БСП-Обединена левица - ново начало. Как бихте определили силата на вашата парламентарна група?
- Мисля, че е изключително несериозно да се твърди, че нашата парламентарна група има нещо общо с „Ново начало“. При вземането на решенията в групата винаги сме се ръководили от решенията на колективните ни органи. Макар и само 20 народни представители, нашите гласове имат значение и това се вижда и от гласуванията, последователни сме във всички свои действия.

- БСП-Обединена левица смятате, че най- успешният модел за излизане от кризата би бил експертно правителство, равно отдалечено от партиите и с ясна политическа подкрепа. Може ли да се случи, вярвате ли, че е приемливо за другите…
- Предложението на БСП- Обединена левица за съставяне на експертен кабинет не е от сега. Ние смятаме, че на този етап и в състоянието, в което се намира парламентът и невъзможността да се избере даже председател на Народното събрание, единственият възможен начин за излизане от кризата е експертен кабинет с поставяне на най-неотложните за страната въпроси. Доколко това е приемливо за останалите парламентарни групи, това ще стане ясно, когато се седне на масата на преговорите.

- БСП-Обединена левица се срещнахте с ПП-ДБ и обявихте, че приемате целия им пакет от антикорупционни мерки. Но това е доста далеч във времето, защото първо трябва да се конституира парламентът. Какви са шансовете да заработи Народното събрание?
- Заявихме, че приемаме целия пакет от антикорупционни мерки, което означава, че ще работим по законодателството в тази насока, защото е наистина необходимо за страната, но това не означава, че ще приемем всички предложени от тях законопроекти без дебати и без наши предложения. Колко е далеч във времето това, ще покаже волята на първата и втората политическа сила, които носят отговорността за избор на председател на НС и съответно за съставяне на правителство.

- Готови ли сте да участвате в управлението и при какви условия?
- До настоящия момент в нито една от срещите, в които парламентарната група на БСП-Обединена левица е участвала, не са се водили разговори за съставяне на правителство. Освен това, знаете, че имаме решение на Конгреса да не участваме в управление с ГЕРБ и с ДПС.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 18 гласа.

Свързани новини