26 дни след изборите ГЕРБ нито можа да събере мнозинство за председател. Това за мен е дефиницията на безотговорност, заяви Кирил Петков в кулоарите на НС, цитиран от БНТ.
"Призовавам ГЕРБ да си оттеглят техния кандидат, защото да правят едно и също и да очакват различен резултат е дефиниция на лудост", заяви той.
Петков коментира и вчерашните, по думите му спекулации, че ИТН са се отказали от декларацията на ПП-ДБ. Той очаква колегите му от ИТН да потвърдят, че застават зад подписите си. Ще продължим да подкрепяме най-възрастния, допълни той.
За Рая Назарян каза, че тя има повече негативни гласове, отколкото позитивни. Не знам какво очакват те - попита той.
Няма никаква интрига и не бива да търсим такава, заяви на влизане в НС Божидар Божанов, предаде БНТ.
"Няма промяна в обстоятелствата. Така, че не виждам причина да има разлика в гласуването", допълни той.
Най-вероятно ще видим същото, каквото беше в сряда, заяви Божанов. Не знам какво са решили БСП, каза той.
"Не знам дали ГЕРБ в крайна сметка няма да преосмислят своята позиция, защото нашият призив какъв беше? Всички да направят крачка назад, всички да подкрепим най-възрастния".
Не мисля, че възелът ще се развърже. През изминалите няколко дни не бяха проведени срещи, които да покажат, че ще има някакъв различен подход от партиите.
Това заяви пред журналисти на влизане в парламента Лена Бориславова от ПП-ДБ, предаде dariknews.bg.
Бориславова подчерта, че не очаква от ГЕРБ да направят крачка назад и пак ще издигнат Рая Назарян за председател на парламента. По думите ѝ досега от ГЕРБ са показали, че не желаят да поемат отговорност като първа политическа сила. "Поставят стоп условия, издигат Рая Назарян, която от пет опита събира единствено и само подкрепата на ПГ на ГЕРБ", каза тя.
Бориславова призова да не бъде хвърляна цялата отговорност върху "Демократична България", които имат своята позиция да не гласуват заедно с "Възраждане".
Големият компромис е да се избере фигура, която да отговаря на някакъв обективен критерии. Това каза Людмила Илиева от ДСБ пред БНТ за избора на председател на парламента.
По думите ѝ трябва да се намери изход от ситуацията.
"След като повече от 2 седмици не можеше да се събере мнозинство по всяка една от кандидатурите, дадохме крачка назад", посочи тя.
"Естественият апел беше всички останали парламентарно представени партии да направят същото – да оттеглят кандидатите си, които не са спечелили достатъчно доверие, за да се направи този голям компромис", добави Илиева.
Конституцията в момента определя, че председателят на НС е потенциален служебен премиер, припомни тя.