Трябваше да се приеме бюджетът, за да не стане късно. Нямаме нито едно число за един месец. Финансовият министър трябва да представи финансова рамка. Това заяви Петър Ганев от Института за пазарна икономика в предаването „Още от деня“ по БНТ.
„Много е опасно в тази ситуация да се внася бюджет, тъй като парламентарният популизъм ще избуи. Разбрахме, че бюджетът е на свръхдефицит, ако бъде избран с разходите, които са заложени. Ние сме в една фискална неразбория“, предупреди Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ).
„Очевидно няма да се приеме нормален бюджет. Ако отидем във вариант за удължаване на бюджета, трябва да се внесе в НС“, поясни Ганев.
„Обещанията са ги давали парламентарни мнозинства. Популистките обещания подлежат на промени. При нестабилната обстановка в Европа и дефицит, който едва ще се вмести в 3% да обещаваш вдигане на доходите, ми се вижда нереално“, изтъкна той.
Според Иванов трябва да се вземат мерки и в приходната и в разходната част. „Много трудно ще задържим 3% дефицит тази година. Следващата година ще бъде много по-трудно да се удържи 3% дефицит. Икономиката забавя своя темп на развитие“, каза той. По думите му още не сме достигнали дъното.
„По-притеснително е, че отново говорим за масови уволнения и тръгване на инвеститори“, посочи Добрин Иванов. Според него основни причини за това са липсата на кадри и повишаването необосновано на минималната работна заплата, което увеличава разходите на предприятията.
„Трагичното е, че напускащите производители не са заменени от нови инвеститори. Нямаме среда. Много е трудно, тъй като ние не сме в много добра позиция за привличане на инвеститори – влошената политическа среда, високия бюджетен дефицит, вдигането на осигуровки и заплати на кадрите, липсата на реформи, висока цена на електроенергията и т.н.“, каза още той.