Това, което обедини партиите в парламента за избор на председател, беше необходимостта Народното събрание да заработи, дори и само, за да организира предсрочни избори. Дори да има някакво правителство, то ще бъде само един преход към предсрочни избори, тъй като не виждам как при това състояние на парламента може да се предвижда някакъв цял мандат. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" председателят на Българската асоциация за политически науки проф. Румяна Коларова.
През месеца хаос преди избора на председател на Народното събрание от 11-я път всяка една партия се стремеше да показва, че може да блокира процеса на взимане на решение и много ясно каза в името на какво е готова да блокира избора на решение. Стана ясно, че ПП са по-склонни да гласуват и да се "сглобят", защото това е тяхната дума за съвместност в парламента, с "Възраждане" отколкото с ГЕРБ. И доколкото всички социолози прогнозират, че оттук нататък отливът на подкрепа за политиците ще бъде ориентиран към проект близък до президента, Бойко Борисов доста стратегически се ориентира към такъв тип сътрудничество, което включва и президента.
По думите ѝ формациите в българския парламент обикновено се разпадат тогава, когато се търсят някакъв вид позитивни решения, и доколкото до този момент депутатите не са пристъпили към търсенето на позитивни решения, не е ясно дали ще има и други теми, по които парламентарните групи ще усетят напрежение и разпад. "Има едно доста осезаемо напрежение между ПП и ДБ, което е на ценностна основа, но не е ясно дали това ще доведе до разцепление. Резултатите от проверката на изборите също така ще бъдат много важни, както и пристъпването към разглеждане на законопроекти също може да създаде някакъв вид напрежение", посочи тя.
Трайно мнозинство, което да застане зад редовно правителство, е трудно да се прогнозира дали ще се състави. Такова мнозинство според проф. Коларова би било много уязвимо, защото основният подход на всички е да пробват колко могат да блокират, а не да действат в някаква посока за постигане на някаква цел. "Първият и най-важен компромис е партиите да са готови да платят електоралната цена за своето управление, защото всяко влизане в властта има своята цена. Всяко управление е компромис, дори еднопартийният кабинет прави огромни компромиси."
Това, което стана много ясно в изминалите дни е, че без ГЕРБ не може да се направи правителство, а проф. Румяна Коларова е категорична, че този път Бойко Борисов няма да се съгласи да прави правителство с втория мандат. Според нея е пределно ясно, че и ГЕРБ с първия мандат без ПП-ДБ правителството няма да направи. "Така че оттук нататък всякакви други варианти са силно проблематични. Бойко Борисов ще предпочете да отиде на предсрочни избори, вместо да прави такива упражнения, такива салтоморталета, защото те наистина ще бъдат "мортале" – ще костват много."