Кандидатурата ми за председател на БСП идва от самочувствието, което ми дава всичко, през което преминах последните, особено 10 години – и вътрешно партийни битки, и в публичното пространство битки, и изборни, и други каузи, които заедно с моите другари и съмишленици сме успели да отстояваме, няколко от тях и да спечелим. Последните 20 години съм натрупал и управленски, и партиен опит, познавам партията и в последните няколко години успях да е обиколя надлъж и на шир. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" Калоян Паргов – член на Националния съвет на БСП.
"Тук разговорът трябва да бъде за идеи, за визии за бъдеще между различните кандидати за председател на партията: какво е по-добре за БСП, как БСП отново да стане онази жизнеспособна, боеспособна партия, за БСП да се говори като за Партията, дори да е в опозиция – като за Опозицията, както се говореше до преди неизвестно време, а не като за една от многото партии, и то малки партии", каза той, като за него личността начело играе важна обединяваща функция за една партия, но партията трябва да се обединява от общите идеи и желание за преодоляване на кризата, в която се намира БСП.
По думите му проблемите в БСП са наследство от миналото и решението им е в организационно, идейно и кадрово обновление, съобразно реалностите на времето, на геополитическите промени и промените в обществото, които са настъпили. "Комуникацията вътре и извън партията е нещо, което е ключово, тъй като виждаме, че липсата на добра комуникационна стратегия води до неразбиране, особено в последните две-три седмици, за това какво прави БСП в Народното събрание."
50-ия юбилеен Конгрес на БСП отива в историята поради различни изпуснати моменти и вътрешнопартийна казуистика. Идва 51-ят Конгрес, който в момента се конструира, посочи Калоян Паргов и добави, че съставът му ще стане ясен към края на тази година. Партийният функционер обясни още, че председател на партията по устав се избира чрез пряк избор, макар че последните месеци се чуват гласове за връщането и на конгресното начало в избора на председател. "Хубаво да има и двете опции в бъдещият нов устав, а дали да се избира пряко или от конгрес, обикновено това го решаваше Националния съвет, но си мисля, че в този случай трябва да го решат хората и да им дадем възможност, те да определят вида избор."
"Иска ми се този избор в БСП да се реши не от сблъсъка на технологии, а повече от сблъсъка на идеи и платформи на българските кандидати, колкото и да са те. Приемам всички кандидати, а те не са малко, като достойни, като хора, които след като са получили номинации и подкрепа, имат право да се явят в това състезание съгласно правилата", обясни Паргов. За него кандидатите трябва да отговорят на две групи въпроси: първата група въпроси е за партията, втората група въпроси е за държавата, тъй като основната функция на всяка партия е да наложи чрез печелене на избори, чрез определено политическо влияние своите програми и идеи за развитие на държавата.
Калоян Паргов е категоричен, че докато БСП не си подреди къщичката, би било рисковано да участва в управлението на държавата. "Правителството не бива да бъде самоцелно. Защото "сглобката" доказа, че дори да имаш най-чистите и морални подбуди, този морален компромис не доведе до разрешаване, а по-скоро до задълбочаване на кризата, и отгоре на това и с тези конституционни промени, които още повече я задълбочиха и кризата се превърна в политическо-конституционна. Моята тревога е БСП да не се подаде на шантажа и да върне жеста с избора на председател на Народното събрание, като приеме участие в дискредитираща коалиция."