За тези 4 години реформи между 1997 и 2001 г. България съумя да спечели доверието на ЕС и на практика да започне преговори. Впоследствие имаше една силна инерция, която доведе до успешно приключване на преговори и членство на България в ЕС и НАТО и след това сякаш загубихме фокус на това какво точно искаме. Смятам, че целта за нас винаги е била ЕС и НАТО да бъдат инструменти за постигане на по-добра сигурност и по-добър стандарт на живот. Очевидно трудно България успя да покрие критериите и остана един период на вакуум, в който тези покрити критерии трябваше да се облекат в политическо доверие. Това заяви бившият външен министър Надежда Нейнски в предаването „Още от деня” по БНТ, цитирана от novini.bg.
„Геополитическата ситуация през последните години рязко се промени. България имаше казуси, в които нейното политическо поведение беше важно, както във войната в Украйна и страната ни съумяваше да покаже присъствие и да бъде част от важни европейски решения. Наред с това определено антикорупционно законодателство, определени усилия от страна на правозащитните органи. Всичко това е натрупване и смятам, че последните месеци, трансформациите в Европа, големите предизвикателства с войната в Украйна, необходимостта от много по-голяма консолидация в Европа, новата ЕК, която си поставя много амбициозни цели, включително и в сферата на сигурността, нападението на Русия, изборът на Тръмп принуди Европа да вземе в много по-спешен порядък отлагани решения, да работи за своята сигурност, да увеличи разходите си за отбрана, и не на последно място, това което се случи в Близкия изток”, посочи тя.
Според Нейнски промяната на властта в Сирия променя не само целия регион, но ще повлияе и другите конфликти. "Това, което се случи в Сирия, изненада всички. Оста на злото може да се разпадне. Това е голямо поражение за Русия и за Иран, защото той в момента става много по-уязвим за Израел и за удари по неговите ядрени установки. Международната подкрепа е много важна за преходната власт в Сирия. Важно е да се създаде стабилно преходно правителство, което да успокои пазарите", обясни Нейнски.
"Спомняте си, че в началото на декември Русия започна да изтегля свои дипломати и войници от Сирия, дори се говореше, че ще закрие свои военни бази. Същевременно сирийския президент води преговори с Анкара, като целта на тези преговори беше да бъде отворен канал за връщането на бежанците обратно в Сирия. Тези преговори обаче се провалиха от страна на Сирия, което развърза ръцете в някаква степен на Турция в подкрепа на бунтовниците, допълни Надежда Нейнски. Управлението на Башар Асад беше изключително жестоко. Той си е служил с изключително много репресии срещу населението. Това бе и причината за преселението на бежанци в съседни държави. Сега се очаква голяма част от тези хора да се завърне по родните си места. Всички тези конфликти са много свързани помежду си – Иран, Русия, Китай, Северна Корея, напрежението в Далечния изток бележи големи пикове. Всичко е заключено в много голяма степен от начините, по които Русия използваше приходите от газа за финансиране на войната. Очакванията са, че Русия е изправена пред икономически колапс", припомни Нейнски.
Бившият външен министър заяви, че смята, че вторият мандат на Тръмп ще е по-различен. Тя допълни, че се обсъждат три модела за край на войната в Украйна.