Според репортажите над 4300 тона мазут и други петролни продукти се изливат в Керченския пролив (свързващ Черно море и Азовско море) в резултат от попадането на два танкера в тежка буря. Двата руски танкера са били на път за доставки на гориво за руски военноморски операции, а през последните 12 дни системата им за локализация е била изключена. Данните от 1-и октомври показват, че маршрутът на доставки е между Волгоград и град Керч, съобщава "Грийнпийс".
„Всеки разлив на нефт или други нефтохимични продукти в тези води има потенциал да бъде изключително опасен. Най-вероятно сегашният разлив ще бъде придвижван от ветровете и теченията, които в момента са на североизток. При настоящите метеорологични условия сигурно ще бъде изключително трудно разливът да бъде овладян. В случай че той се придвижи към брега, това ще доведе до тежко замърсяване на бреговата ивица, което ще бъде изключително трудно за почистване. Всяко въздействие върху околната среда зависи най-вече от вида гориво, което е изпуснато. Остатъчните тежки мазути често причиняват по-видими щети, отколкото рафинитраните фракции и корабния дизел (газьол). Тъй като има силен потенциал за значимо въздействие върху околната среда, след спасяването на екипажа първият фокус трябва да бъде свеждането до минимум на всякакви по-нататъшни разливи, стига това да е възможно. Потъването на корабите създава потенциал за по-дълготрайно изпускане на петрол и други нефтохимични продукти“, казва д-р Пол Джонстън, ръководител на научния екип на „Грийнпийс“ в Ексетърски университет, Великобритания.
В този район вече е имало петролен разлив през 2007 г., когато 1,2 хил. тона нефт и други вредни вещества са били разляти от руски танкер. Това е довело до тежки последствия за околната среда, които са продължили дори година след инцидента.
„Грийнпийс“ – Украйна продължава да следи ситуацията и призовава руските власти да вземат всички възможни мерки за смекчаването или намаляването на въздействието на нефтения разлив върху околната среда. Организацията настоява още за оттегляне на всички военноморски кораби, прекратяване на военните действия в региона и връщането на контрола върху Кримския полуостров на Украйна.