Генералната дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия официално уведоми „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД, че делото във връзка със споразуменията, сключени между българските компании и турската енергийна компания „Боташ“ е приключено, като не се съдържа заключение за установено нарушение на конкуренцията.
Това съобщиха от Министерството на енергетиката.
С писмото си до двете български компании – „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“, ЕК потвърждава, че разследването е приключено, без заключение за установено нарушение.
Припомняме, че през месец октомври 2023 г. ЕК образува дело по реда на Регламент (ЕО) №1/2003 на Съвета от 16 декември 2002 година относно изпълнението на правилата за конкуренция.
Предмет на разследване бяха споразуменията, сключени в края на 2022 г. между Булгаргаз, Боташ и Булгартрансгаз за доставка на втечнен природен газ до терминали в Турция и резервиране на капацитет на точките на междусистемна свързаност между България и Турция.
В тази връзка Генерална дирекция „Конкуренция“ на Европейската комисия изпрати въпроси до „Булгаргаз“ ЕАД, и „Булгартрансгаз“ ЕАД. Двете дружества оказаха пълно съдействие на органите на ЕК, бяха представени всички изискани документи и изчерпателни отговори на всички поставени въпроси.
Припомняме, че ЕК разследва в договора с "Боташ" клаузите по отношение на конкуренцията и европейското законодателство и не дава оценка на чисто търговските условия в договорите.
Именно затова е атакуван основно договорът в България, тъй като гарантира плащания от българска страна, дори и "Булгаргаз" да не използва не само неефективно, а и изобщо резервирания капацитет.
Освен това критиките са и за срока на договора - 13 години, като той беше сключен по време на криза на световните пазари при доставките на природен газ в следствие на агресивната война, която Русия започна срещу Украйна, спирането на проекта "Северен поток"-2 и саботажите по "Северен поток"-1.
Това бе момент на високи цени и несигурни доставки, както и на неизяснени докрай линии за доставки при условия на санкциите, наложени от ЕС на Русия, като дългогодишен и най-крупен доставчик за Европа на природен газ. Бяха изказани и съмнения, че чрез договора с "Боташ" служебното правителство на Румен Радев иска да пусне път отново за руския газ в Европа, но вече с позициониран посредник Турция, припомня news.bg.
След дълги дискусии, включително и сформиране на временна парламентарна комисия в 40-то Народно събрание по договора с "Боташ", енергийният министър бе задължен да предоговори условията по споразумението, но няма информация до този момент турската страна да е поддала.