Днес стартират поредица от срещи с директни включвания от Ледения континент на българските учени от 33-та Българска антарктическа експедиция. На 18 януари от 18,30 часа „Сцена Централни хали“ кани всички изкушени от пътешествия, изследвания и откриване на нови и непознати земи, на едно пътуване до остров Ливингстън.
Специален гост на срещата ще бъде ръководителят на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, а в директната връзка ще се включат четирима от българските учени, които ще представят напредъка в полярните си проекти.
Инж. Цветан Паров и д-р Йорданка Донкова ще разкажат на гостите на събитието топят ли се ледниците на Антарктида и с каква скорост се случва това. За втора поредна година те поставят температурни сензори в пукнатините на ледниците на дълбочина от 21 метра, за да проверят дали огромните ледени маси поемат и задържат топлина от приземната атмосфера и води ли това до разтопяването им.
Защо ледниците не се движат с постоянна скорост и наблюдава ли се сеизмична дейност на Ледения континент ще разкаже екип от Факултета по физика на СУ “Св. Климент Охридски“ - гл. ас. д-р Гергана Георгиева и физикът Васил Гурев - един от доайените в експедицията. Има ли връзка скоростта на преместване на ледниците с водата, която изтича от тях и колко сеизмични станции са поставени на Антарктида са малка част от любопитните детайли, които ще научат гостите на първата „жива“ връзка с родните полярници