Много от тезите на политиците за бюджета са политически – че другите са виновни, но това е очаквано. Посоката е ясна - България максимално бързо трябва да има бюджет с 3% дефицит, той трябва да бъде представен пред Европейската комисия до 15 февруари, а след това да поискаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ икономистът Петър Ганев.
Отговорността е на правителството и на финансовия министър, колкото и да се прехвърля. В момента бюджетът може да бъде написан с разумна рамка от 3% дефицит, без да се влиза в екстравагантни мерки, заяви Ганев.
Трябва да вземат политически решения - първо да се намали ръстът на разходите, включително в силовите ведомства. Има приемливи технически стъпки този бюджет да е в трите процента. Другото би било провал, подчерта икономистът.
Бюджетът беше изтеглен, в момента ние нямаме рамка, която да покажем на европейските партньори, но в средата на февруари, когато сме внесли бюджета и сме го представили пред Европейската комисия, е безалтернативно да поискаме извънреден конвергентен доклад до 20 февруари. Според мен ще бъдем готови. Ние знаем показателите и ги следим, последната стъпка е нестигащ 0,1% за инфлацията, който през януари ще изчистим, посочи Петър Ганев.
По думите му, източноевропейските и централноевропейските страни, които са в еврозоната, са със значително по-добър стандарт на живот, отколкото тези, които не са.
Той коментира, че твърденията, че инфлацията в страна, която влезе в еврозоната, се покачва, не отговарят на истината.
Много хора вярват и че Земята е плоска, но тя не е плоска. В момента инфлацията в Унгария и в Румъния е по-висока, отколкото в Хърватия. Там, където държавата най-много се намесва в определянето на цените, там инфлацията е най-висока, заяви Ганев.
Експертът отбеляза още, че задълбочаването на интеграцията и отпадането на регулацията ще е посоката на развитие на икономиката при новия състав на Европейската комисия.