Асоциация „Прозрачност без граници”, част от международната организация Transparency International, се оттегля от Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК) заради липсата на диалог и взаимодействие с гражданските организации. Това заяви изпълнителният директор на „Прозрачност без граници“ Калин Славов по време на днешната пресконференция във връзка с подготовката на предстоящите избори за Европейски парламент на 25 май 2014 г.
Участие в пресконференцията взеха и доц. д-р Огнян Минчев, председател на Управителния съвет на Асоциацията, както и д-р Линка Тонева-Методиева, програмен координатор.
„Асоциация „Прозрачност без граници“ прие да участва в Обществения съвет към ЦИК, за да допринесе за осъществяването на граждански контрол върху работата на институциите, ангажирани в процеса на подготовка и провеждане на избори и да оказва съдействие на гражданите за тяхното пълноценно и информирано участие в изборния процес. Към днешна дата това на практика не се случва и във взаимодействието ни с Обществения съвет липсва обратна връзка. Налице е отказ от публичност на решенията, които се взимат от този Обществен съвет“, заяви Калин Славов.
Той изтъкна, че при опитите за комуникация на Асоциация „Прозрачност без граници“ с Обществения съвет и отправянето на предложения за защита на гражданския интерес няма адекватна реакция. Повечето от решенията, които се взимат от съвета освен това, се оказват протоколни, тоест не се свикват заседания за тях.
Освен обратна връзка, с Обществения съвет и ЦИК липсва и възможност за консултиране на решения на ЦИК и за планиране на дейности по подготовката на предизборната кампания. Процедурата, по която ще се провежда експерименталното машинно гласуване също остава непрозрачна. „Машинното гласуване трябва да защити тайната на вота. Отсъства дебата как ще стане това гласуване”, каза още Калин Славов.
В рамките на днешната пресконференция доц. д-р Огнян Минчев изнесе и първите наблюдения на Асоциация „Прозрачност без граници“ за начина, по който някои от партиите се опитват да упражняват контролиран вот.
„С наближаването на изборите, все повече се ожесточават инструментите, с които си служат партиите. Някои от тях инвестират в методи за заобикаляне на принципите за прозрачност“, обяви Огнян Минчев. Той посочи, че в момента се наблюдава интензивно пазаруване на НПО-та с цел заобикаляне на прозрачния вот. Като пример той посочи организацията „Младежка толерантност“, която се свързва с ДПС и която към момента е регистрирала над 7500 наблюдатели. „Има яростна подготовка за контролиран вот“, допълни още Огнян Минчев.
По данни на Асоциация „Прозрачност без граници“ към момента опити за контролиран вот има в Бобов дол, Бургас, Разград. В Бобов дол той се оказва чрез корпоративен натиск – има предприятия, които дават заплати на служителите си под формата на купони, така че работниците да се държат и върху тях да се оказва натиск при гласуването.
Програмният координатор към „Прозрачност без граници“ Линка Тонева- Методиева припомни, че от 24 партии, които участват в евроизборите, само 16 са се присъединили към Антикорупционния договор, който е по инициатива на асоциацията съвместно с международната организация Transparency International. Подписалите се партии поеха поредица от конкретни мерки и ангажименти, за които ние ще следим дали се спазват, допълни тя.