Отидете към основна версия

1 099 23

Мая Манолова: Процедурата в НС така е замислена, че тихомълком депутатите да си изберат удобния за тях бъдещ омбудсман

  • мая манолова-
  • процедура-
  • депутати-
  • избор-
  • омбудсман

"Вече 1 година институцията няма титуляр омбудсман и зам.-омбудсман. Хората са оставени да се справят сами. Броят на жалбите е огромен. Когато няма силен глас, който да защитава гражданските интереси, това е особено голям проблем", подчерта още Манолова

Мая Манолова: Процедурата в НС така е замислена, че тихомълком депутатите да си изберат удобния за тях бъдещ омбудсман
Снимка: NovaNews

Нямам никакво желание да ставам служебен премиер, заяви пред БНР Мая Манолова, която е една от шестте кандидатури за омбудсман.

"За съжаление, депутатите ще избират най-удобния, най-послушния евентуален служебен премиер, ако домовата книга не бъде отменена междувременно от Конституционния съд, а не човекът, който сърцато, с експертиза и характер ще защитава правата на гражданите", изказа мнението си тя и призовава депутатите:

"Във времена на турбуленции, на политически и обществени кризи да помислят за това не кой би им бил най-подходящият, удобният и послушният служебен премиер, а този, който наистина би защитавал правата на гражданите. Все се надявам, че те ще вземат решение, което ще е добро за гражданите, а не за политическата конюнктура, не този, който партиите мислят, че ще им е най-близък и удобен".
За нея е абсурдно, че вече 1 година институцията няма титуляр омбудсман и зам.-омбудсман. "Хората са оставени да се справят сами. Броят на жалбите е огромен. Когато няма силен глас, който да защитава гражданските интереси, това е особено голям проблем", подчерта тя.

Манолова декларира, че не желае да става служебен премиер, защото призванието ѝ е да работи за хората. Според нея президентът ще има избор.

По думите ѝ тази институция трябва да върши най-важното за хората, защото проблемите се трупат:

"Хората обедняват и имат чувството, че политиците си правят експерименти с тях. Когато няма кой да се опъне насреща, да осветли безобразията, да предложи решения, да работи с институциите - хората изпадат в безнадеждност".

Ролята на омбудсмана е да бъде мост между институциите и гражданите, посочи тя, но уточни, че за да го прави, той не трябва да е "обикновена регистратура или гара разпределителна за жалбите".

Според нея са огромни възможностите на омбудсмана не само да показва проблемите, но и да предлага решения.

"Средата в момента е отровна за правата на гражданите, за правозащитните институции и организации. Хората са оставени да се оправят сами".

В предаването "Преди всички" Мая Манолова призова останалите кандидати за омбудсман на публичен дебат, за да могат хората да зададат своите въпроси и да чуят отговорите им. Тя призова медиите да организират такъв дебат.

"Защото процедурата в парламента така е замислена, че тихомълком депутатите да си изберат удобния за тях бъдещ омбудсман. Даже хората може да не разберат кои са били кандидатите и кого са избрали депутатите".

По думите ѝ омбудсманът може да извади един проблем, който е неудобен за властта, която иска да го замете, а може и да си замълчи за него. Затова, според нея, избраният трябва да има кураж и смелост.

Манолова отбеляза, че останалите кандидати за поста са пуснали покани до парламентарните групи за срещи. Тя декларира, че също ще обмисли тази възможност.

Институцията се приема от гражданите като защитник, каза още кандидатът за омбудсман и напомни: "По време на моя мандат това, което направих, е омбудсманът от последната врата, на която хората чукат в отчаяние, да се превърне в активен защитник на техните права, в силен, независим глас, който освен че осветлява проблемите, но и предлага решения и с него се съобразяват институциите".

Правилникът е ясен - една ПГ престава да съществува, когато падне под 10 народни представители, коментира Манолова относно случая с партия МЕЧ. Според нея Киселова не е разпуснала групата - тя няма такова правомощие. Тя само прави съобщение, уточни тя.

"Могат да променят правилника, ако упорстват, че проблемът е в него, или да вземат решение. НС приема и правилника, и законите - и ножът, и хлябът е в неговите ръце. Поведението със заплахите от страна на председателя на МЕЧ не е допустимо, но това също по съответния начин трябва да бъде санкционирано, а не чрез наказателна акция - разпадане на парламентарна група", изказа мнението си тя.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол