Европейският съюз е изправен пред сериозна икономическа криза, която изисква спешно преформатиране на целия модел на икономическо сътрудничество. Това заяви в интервю за Българското национално радио професор Бранимир Ботев, президент на Европейската лига за икономическо сътрудничество.
"В момента ние трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество, защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс", подчерта професор Ботев пред "Хоризонт".
Експертът отправи остра критика към европейската екологична политика: "Зелената сделка беше превърната в мантра, която се повтаряше от сутрин до вечер, а сега всъщност се вижда, че е един провал за европейската икономика, тя съсипа енергетиката на Европа".
Създадена през 1946 година с подкрепата на Съединените американски щати, успоредно с "Плана Маршал", Европейската лига за икономическо сътрудничество функционира като влиятелна неправителствена организация. "Ние се опитваме във всеки един момент да следим пулса на правителствата в Европа и същевременно да се опитваме да подсказваме, а където е необходимо дори да влизаме в полемика за отстояване на европейските и евроатлантическите ценности", обясни професор Ботев.
Професорът изрази съмнение относно последните предложения на европейското ръководство: "Аз лично съм скептичен, че това може да стане чрез лансираната от Урсула фон дер Лайен идея за 800 милиарда евро за реиндустриализиране на Европа на базата на производството на оръжия и муниции".