В контраразузнаването всичко, което е публично, не е вярно. В този вид дейност използвате публичността, за да управлявате възприятия. Какво точно се крие зад цялата шпионска мрежа на Ян Марсалек тепърва ще се изяснява. Проблемът е,че ролята на България в световните медии пак е на страна в негативен аспект. Държавата трябва да помогне по един или друг начин на тези хора, защото са българи. Това каза бившият заместник ректор на Академията на МВР доц. Милен Иванов в предаването „Още от деня” по БНТ.
Не виждам защо държавата да помага на тези хора, очевидно те са се забъркали. Това, което излезе е някаква периферия, не мисля, че е нещо сериозно. За съжаление името на България се споменава в един такъв контекст, каза анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов.
Става дума за една клетка, която има технически функции, уточни той.
Доц. Иванов заяви, че зад всяка публичност винаги седи нещо, което трябва да бъде постигнато и то не е публично. Можем да спекулираме, защо България се свързва така с Русия. Това е въпрос на изследване от страна на службите. Те трябва да установят коя е целевата аудитория и кой е таргетът на тази информационна операция.
Безлов уточни, че според австрийското законодателство, ако извършване шпионска дейност спрямо друга държава това не е наказуемо, само ако е насочено срещу Австрия. В последните години в Австрия има голяма концентрация на руски служители. Тя е като руски хъб, уточни той.
По думите на доц. Иванов информационното пространство е пространство на сблъсък на идеи. Тези идеи с методите на информационното пространство се прокламират с идеята да заразят повече хора. Това става не с чистачки и маникюристки, а с трол ферми. Абсурдно е една девойка да праща съобщения и руското разузнаване да разчита, че нейните съобщения ще окажат влияние върху целева аудитория.