Стотици се стекоха днес пред джамията (Тюрмето) в Дупница в знак на протест срещу искането на Мюсюлманското вероизповедание в България да си върне стотици някогашни имоти и сгради в цялата страна, една от които е и този паметник на културата, съобщи Struna.com. Днес по същото време в Софийския апелативен съд започна и делото за собствеността по повод на този иск.
Директорът на историческия музей l h,dod - Анелия Геренска, разказа за историята на сградата, която е била зандан с директор Яне Сандански и е построена върху православната черква "Св. Георги", а сега е градска галерия.
„Тюрмето“ бе закичено с българските трикольори, с което символично се показа, че това е българска сграда. С жива верига, ръка за ръка, цялата джамия бе обхваната от дупничани от различни партии. Идеята за импровизираното бдение бе на кмета на града инж. Методи Чимев, който повтори отново заканата си: "Докато аз съм кмет, мюезин в Дупница няма да пее. Уважавам всички, които изповядват различни религии, но ние държим на българското", лаконичен бе Чимев. Обикновени граждани от 5 до 85 години, общински съветници, дейци, учители бяха дошли, за да изкажат своята позиция по случващото се и призоваха цяла България, там където се водят такива дела, да излязат и подкрепят символично българщината.
Пред Съдебната палата в София също се събраха десетки протестиращи срещу връщането на джамията в Кюстендил и други имоти на Главното мюфтийство. Сред недоволните бе и кметът на Кюстендил Петър Паунов. Те издигнаха плакати с надписи „Да съхраним българските паметници на културата” и „Европа с музеи, не с джамии“, „Не на ислямизацията” и др.
Мюсюлманското вероизповедание у нас иска по съдебен път да бъде прието за наследник на мюсюлманските вероизповедни общини в България от началото на ХХ в. и да си върне техните имоти, които да станат отново действащи храмове.