Биенето на тъпан преди изгрев слънце е една от най-хубавите традиции по време на
„оруча” (говеенето) през Свещения месец за мюсюлманския свят Рамазан.
Тогава вярващите се събуждат за сахур (сутрешна закуска) и до залез слънце не се хранят, като не приемат и течности, включително и вода.
Във всяко село от община Ардино има специално избрани рамазански тъпанджии. В кварталите и махалите на града те са само двама. Обичаят продължава да съществува от стотици години в района.
Рано сутрин човекът с тъпана обикаля и думка пред къщите на мюсюлманите, бие силно и не си тръгва, докато не види да светва лампа. Това се повтаря всеки ден призори до края на Рамазана, който продължава един месец.
В последния ден от Рамазана, тъпанджията обикаля хората, които е будил, за да честити празника и пее песен (манита), подходяща за всеки домакин. Като благодарност, че ги е събуждал, стопаните му дават бакшиши и подаръци.
Зам.-районният мюфтия Ерхан Реджеб заяви, че едномесечните пости се налагат, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащи хора. Той уточни, че Рамазан е месецът, през който е низпослан Коранът за напътствие на хората.
„О вие, който вярвате, преписано вие говеенето, както бе предписано и за вашите предшественици, за да се побоите”, се повелява в сура Ал-бакара . От този айет разбираме, че през месец Рамазан Всевишният е повелил говеенето на всички вярващи”, допълни Реджеб.
Според френският професор Пиер Мулен говеенето е един от най-полезните институцииислямският свят.
„Постенето е почивка на тялото както физически, така и духовно. Премахва тъканите, изхвърля натрупаните токсини и отрови. По този начин всяка година един месец телата на мюсюлманите са в покой”, казва френският професор.