Отидете към основна версия

5 234 23

Какво се промени за една година?

  • европа-
  • азия-
  • бразилия-
  • сащ-
  • криза

Поевтиняването продължава. Това е изводът за състоянието на пазара на недвижими имоти съпоставяйки цените на през второто тримесечие на 2010-а със същия период на тази година.

Азиатски възход

За изследвания период цените на жилищата в редица държави продължават да растат, независимо от предприетите мерки да не се появи имотен балон. За последните 12 месеца най-силно поскъпнаха имотите в Хонг Конг – 19.8%. Увеличението става на фона на общ икономически подем и ниски лихви по ипотечните кредити.

В Тайланд през второто тримесечие на 2011-а жилищата поскъпнаха със 7.8% в сравнение със същия период на миналата година. Сред основните причини за възхода е нова програма, която дава възможност да се вземе безлихвен заем за покупка на основно жилище.

Предпазните мерки за ограничаване поскъпването на имоти в Тайван и Сингапур дадоха резултати. Там увеличението е съответно 6.4% и 5.3% за периода юни 2010-юни 2011 г. Понижение има в Токио с 0.5% и в Шанхай с 4.8%.

Щатската криза

Пазарът на недвижими имоти в САЩ продължава да е в криза е изводът на специализирания сайт Global Property Guide. За разглеждания период поевтиняването е в рамките на 9%. Главната причина, според анализатори, е голямото количество иззети имоти в следствие на необслужвани ипотечни кредити. Независимо че лихвите по заемите са най-ниски от половин век насам, много от кредитополучателите не са в състояние да плащат.. Равнището на безработица вече е 9.1%.

Латиноамерикански балон

По темп на поскъпване Бразилия заема второ място след Хонг Конг. От 2009 г. увеличението се измерва в двуцифрени проценти. Така например в Сао Пауло поскъпването за периода юни 2010-ни 2011 г. е 19.5%. Поскъпването е благоприятствано от благоприятната икономическа и политическа ситуация в страната. Ипотечните заеми стават все по-достъпни. Увеличава се покупателната способност и расте делът на средната класа. Много предприемачи гледат на бразилския имотен пазар като на отлична инвестиция.
Подем има и в Аржентина, Колумбия Перу, въпреки че анализаторите Global Property Guide не разполагат с точни данни за движението на цените в тези държави през последните няколко години.

Европейският залез

В повечето страни от Стария континент цените на имотите продължават да падат, а при жилищния сегмент няма ясно очертана тенденция. В някои държави се отчита значителен спад – Ирландия (−14.8 %), Гърция (−9.9 %), Испания (−8.4 %), Хърватска (−6.6 %), Словакия (−6.5 %) и Холандия (−4.1 %).

В други страни темпът на поевтиняване се забави – Украйна (−8.4 %), Русия (−5.3 %), Литва (−4.3 %) и Турция (−1.6 %).

Има и трета група държави, където цените миналата година се увеличаваха, а сега спадат – Португалия (−5.7 %), Латвия (−5.4 %), Великобритания (−5.3 %), Швеция (−1.4 %), Германия (−0.7 %) и Финландия (−0.2 %).

Само в пет европейски страни се отчита поскъпване на имотите – Норвегия (+5.9 %), Естония (+4.9 %), Франция (+4.7 %), Швейцария (+2.2 %) и Исландия (+0.6 %).

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини