Средно с 10% са се повишили цените на недвижимите имоти в България за отминаващата година, посочват анализатори. Дали тези бързи темпове на ръст ще продължат и през 2017-а? „Следващата година по-скоро очакваме ръст, който да не надвишава 5%-6%. Тенденцията вече се забелязва през втората половина на годината и най-вече последното тримесечие. Независимо че има динамика, съществува търсене и предлагане, цените започнаха да се укротяват. Това е нормално и логично и е полезно за този пазар, тъй като високото и екстремно повишаване на цените може да доведе до балон”, коментира през БНР инж. Ирена Перфанова, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ).
Несъмнено влияние върху пазара оказа и спадът на лихвените проценти по депозитите. „Хората започнаха да се замислят, че влагането на пари в недвижими имоти може да бъде един много по-сериозен финансов инструмент за тях, отколкото да ги държат в банките и да очакват доход само от лихви. Реално възможността за постъпление от лихви не съществува. Логично е притежателите на тези средства да се замислят къде и по какъв начин да ги вложат”, допълва инж. Перфанова.
Не може да се даде категоричен отговор дали купувачите предпочитат ново или старо строителство жилище. В столицата търсене има и при двата вида. „Клиентите вече са изключително претенциозни откъм това как ще изглежда техния сграден фонд и това е една от причините да насочват вниманието си към новото строителство. Чакаше се с нетърпение нещо ново да излезе, с нови технологии, с енергийна ефективност и поради тази причина хората насочват изключително много вниманието си към ново строителство”, обяснява председателят на НСНИ. Въпреки това централните части на градовете, в които не е типично масовото ново строителство, продължава да бъдат интересни, най-вече заради тяхната локация и че са строени масивни хубави сгради.