Картината, която се наблюдава на пазара на жилища през първото полугодие на 2017 г. не се е случвала досега на имотния пазар. За периода януари-юни цените на квадратен метър жилищна площ варират от -15% до +15%, сочат данните на най-големия сайт за недвижими имоти Imot.bg. Това се отнася за 1- и 2-стайните жилища. При по-големите апартаменти диапазонът на изменение е от -7% до +11%.
Няколко са причините да сме свидетели на подобна картина при жилищата в столицата. От една страна, повечето клиенти се насочиха към новото готово строителство, което води до по-бърз темп на нарастване на цените в районите, в които се строят апартаменти, коментират анализатори. От друга страна, там където липсва ново строителство преобладава продажбата на стари жилища, голяма част от които се нуждаят от ремонт, съответно и цените, на които се реализират сделки са по-ниски. Не трябва да се забравя и друг много важен аспект, а именно дефицитът на апартаменти, който също тласка цените нагоре.
Двустайните жилища остават най-масово търгуваните имоти в София. Едва четири са кварталите, в които няма промяна на офертните стойности през първото полугодие – Гоце Делчев, Малинова долина, Красно село и Хиподрума. В Банишора и Западен парк стойността на квадратен метър жилища площ надхвърли 900 EUR/кв.м, като за първите шест месеца успя да се повиши съответно с 15% и 12% в посочените два квартала. С по 11% по-скъпо се оферират към момента в сравнение с началото на годината апартаментите с две стаи в Бояна, Бъкстон и Подуяне. Най-голям е спадът (-12%) в Горна баня и Триъгълника. Следват Дружба и Стрелбище, където двустайни жилища могат да се купят към средата на текущата година съответно срещу 689 EUR/кв.м и 1219 EUR/кв.м, което е с 11% по-малко в сравнение с януари.
Следващите по предпочитане жилища от купувачите, решили да придобият имот в София, са тристайните апартаменти. В Княжево и Стрелбище няма промяна в цената за последните шест месеца. Най-голяма е тя в Западен парк (+14%), Мусагеница и Дружба с по 11%. В Белите брези се отчита поскъпване от 10%. И тук кв. Триъгълника отново е в края на класацията с поевтиняване в стойността на квадратен метър за разглеждания период от -7%. В Малинова долина и Хладилника този тип имоти се търгуват с около 6% по-малко в сравнение с началото на годината.
Както интензивността на търсене на гарсониерите продължава да е висока, така и дефицитът в сегмента остава висок. Между 10% и 15% по-скъпо се оферират този тип имоти в райони като Бъкстон, Борово, Витоша, Горна баня и Овча купел. Спад с над 10% се регистрира от началото на годината в Павлово, Толстой и района около Медицинска академия.
Търсенето на жилища в централната част на столицата продължава да е високо. Дефицитът на парцели за строителство и лисаната на нови апартаменти, донякъде са причина поскъпването от началото на годината на жилищата там да е в рамките на 5%. При гарсониерите промяна в цената няма. Двустайните се търгуват срещу 5% по-скъпо в сравнение с началото на годината, а тристайните – с около 6%.
Предимно старо строителство и то за ремонт са повечето оферирани апартаменти в друг квартал, който спада към групата на престижните – Иван Вазов. Това е и причината малкото оферирани гарсониери да се предлагат с около 4% по-евтино в средата на годината в сравнение с началото. При двустайните спадът е около 5%. Едва с около 2%, до 1528 EUR/кв.м, се е повишила цената на квадратен метър жилищна площ при тристайните имоти.
В Лозенец цената при дву- и тристайните апартаменти успя да премине границата от 1200 EUR/кв.м и към края на месец юни този тип имоти се търгуват съответно срещу 1227 EUR/кв.м и 1273 EUR/кв.м.
Процесът на сегментиране ще продължи и през втората половина на годината. Клиентите ще са все така взискателни, което от една страна ще доведе до повишаване качеството на предлаганото ново строителство, а от друга – ще повиши с по-бързи темпове цените на апартаментите в предпочитаните от купувачите райони, коментират анализатори.
Цени на жилища в някои квартали на София (в EUR/кв.м)