Отидете към основна версия

14 144 11

Платформата, която все повече обърква имотния пазар

  • airbnb-
  • наем-
  • градове-
  • жилища
Снимка: Shutterstock

Дефицит на жилища под наем, висока месечна рента, липса на избор. Така накратко може да бъде очертан пазарът на наем на жилища в редица европейски столици. Общото между тях е, че в тях все по-мощно навлиза платформата за краткосрочно отдаване под наем Airbnb. Борбата с негативите върху този сегмент на пазара от недвижимости се води предимно от общините, а в някои случаи и на държавно ниво. Най-пресният пример е Австрия. Общинските власти във Виена са подготвили закон, според който собственик на няколко жилища ще може да отдава краткосрочно само едно.

През 2017 г. 2000 апартамента в австрийската столица са били предлагани за краткосрочно отдаване под наем чрез Airbnb постоянно, сочи проучване на Техническия университет на Виена. Под „постоянно” се има предвид, че въпросните имоти са наети за над 60 дни в годината и са предлагани над 120 дни в рамките на 2017 г.

Предлагането на имоти чрез Airbnb намалява жилищната площ за отдаване под наем, посочват анализатори. Почти 8600 стаи и апартаменти във Виена са включени в списъка на Airbnb. Близо 40% от тях са собственост на т.нар. „комерсиални домакинства”. Последните предлагат в платформата за краткосрочно отдаване под наем повече от едно жилище.

Друга държава, чийто пазар на недвижими имоти сериозно се сблъсква с Airbnb е холандския. Там инвеститори купуват жилища именно с цел краткосрочно отдаване под наем. Това води до дефицит на имоти, които са подходящи за първо жилище. С 23.4% е нараснал секторът на части домове в северната държава от 2012 г. досега сочи проучване на Амстердамския университет и на Католическия университет в Льовен. Над 10% от жилищата в Ротердам, Хага, Амстердам, Грьонинген и Маастрихт днес са собственост на частни инвеститори.

Изкупуването на имотите от предприемачи води до надценяване на недвижимиостите, а също така създава и пречка пред по-младото поколение, което търси основно малки апартаменти, да се сдобие със собствен дом. По последни данни над 30% от жилищата с площ до 50 кв.м. са купени от предприемачи, които ги предлагат в Airbnb. Платформата обаче опровергава данните на Амстердамския университет и го окачествява като неточен.

И в Амстердам, подобно на Виена, местните власти въведоха ограничения при краткосрочното отдаване под наем. Имотите, които не се обитават от собственика им, могат да се отдават под наем за не повече от 60 дни в годината. Обмисля се този срок да бъде намален до 30 дни. Практиката обаче показва, че въведените ограничения се заобикалят от собствениците и последните отдават имотите си през цялата година.

Франция, Испания и Сингапур също започнаха да въвеждат редица ограничения, касаещи краткосрочното отдаване под наем. Така например, собствениците на жилища в Париж, които искат да печелят от тях чрез Airbnb, трябва да ги регистрират в общината и да ги отдават под наем за не повече от 120 дни в рамките на календарната година.

Собствениците на апартаменти на островите Майорка, Ибиса, Менорка и Фоментера могат да платят глоба до 40 000 EUR, ако се установи, че отдават имотите си под наем на туристи.

В момента правителството на Сингапур подготвя рестрикции за ограничаване отдаването под наем на имоти чрез Airbnb и в най-скоро време се очаква предложенията да бъдат обсъдени.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини