Отидете към основна версия

6 146 8

Нов облик на централно място в София

  • софия-
  • централна гара-
  • визия-
  • нов облик

Едно от местата в София, чийто ремонт е предизвикателно през последните 25 години за не един и двама столични кметове, е районът около Централна гара. След като преди 3 години сградата беше основно ремонтира, сега е ред на районът около нея. Подготвеният проект има за цел да даде преимущество на пешеходците и велосипедистите над автомобилите. „Трябва да се смени моделът на функциониране на градското пространство. В момента то е доминирано от автомобили. Ние се опитваме да изкараме хората на терен, каквато е съвременната градоустройствена практика. Градът е за хората, не за автомобилите. Да премахнем всички огради и препятствия, които пречат да се премине върху терена и да създадем най-кратките пътища от автобусните и трамвайните спирки до пространството на Централна гара", обясни пред БНТ арх. Ангел Захариев. Той е съпруг на министърът на външните работи Екатерина Захариева. През 2015 г. избухна скандал и Захариев беше определен като „личния архитект” на президента Росен Плевнелиев. Преди да влезе в политиката Плевнелиев беше управител на фирма „Линднер”, която построи „Бизнес парк София” и „Резиденшъл парк София”, която строи жилищната част към парка в Младост.

Що се отнася до сегашният проект около Централна гара, то идеята е там да се изгради голямо парково пространство, търговски, жилищни, офисни и културни сгради с обществено достъпни покриви, на някои от които да има барове и ресторанти. Автомобилите пък ще се движат под земята, откъдето ще преминава булевард "Княгиня Мария Луиза”.

Интересно е да се обърне внимание на озеленяването. То няма да е само покрай сградите, но и върху тях. Озеленяването не е само покрай сградите, но и върху тях. Това е тенденция, която широко се експлоатира последните години в световната архитектура. Озеленяването върви и по сградите, и по фасади, и по покриви. „Друго нещо, което предлагаме и покривите на сградите също да са оживени. Да има публични функции и да създадат нов хоризонт на градското пространство”, допълва арх. Захариев.

Как ще се привличат инвеститори?

Това ще стане посредством заложената оптимална плътност и интензивност на застрояване. От една страна, ще се инвестира в изграждането на публичната инфраструктура, като паркове и площади, а от друга ще работи за това районът да стане атрактивен за частните инвеститори. Това може да бъде реализирано по два начина. Първият е да облагородим така средата, че тя въобще да стане атрактивна, за да дойдат предприемачите. Втората е създаване на такава плътност на застрояване, така че да могат те да построят достатъчно количество обем квадратни метри сгради, които да удовлетворят техните инвестиционни интереси.

"Идеята е да има пространства, отворени за хората с плавни преминавания, без много стълби и препятствия, те да могат да се използват за различни събития - културни, спортни. В същото време трябва да има и богато озеленяване. В северната част на града има недостиг на паркове в сравнение с южната и източната. Всяко едно озеленяване ще доведе до намаляване на фините прахови частици и подобряване на микроклимата в района. Ние предлагаме и покривите на сградите също да бъдат оживени, там да бъдат създавани функции с обществен достъп, така че те да се оживят и да създадат нов хоризонт на градското пространство", каза арх. Захариев.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини