В сектора на търговските и офис площи България и за в бъдеще ще остане по-предпочитана от съседите и. Няколко са причините за това. „Процесът на проникването на съвременните концепции за търговски и офис сгради в страни като Сърбия, Македония и Косово беше по-бавен в сравнение с България отчасти поради ограничения като собствеността върху земята и строителните регулации отчасти, защото те останаха цел за относително по-рискови инвеститори или такива, идващи от страни, с които тези държави имат силни търговски връзки, като Гърция в Македония или Австрия в Сърбия”, каза за fakti.bg Михаела Лашова, мениджър на отдел „Капиталови Пазари и Консултиране”.
През последните години Сърбия има определени успеха в привличането на големи инвеститори в промишлеността не на последно място и заради традициите си в автомобилостроенето и щедри отстъпки от страна на държавата за новоразкрити работни места. От друга страна, членството на България в Европейския съюз, стабилните валута и публични финанси все още са валидни предимства за чужди инвеститори в промишлеността или услугите.
„За момента България ще запази конкурентните си предимства като ниски данъци, стабилност и предвидимост, както и ниски разходи за труд. С течение на времето и приемането на нови страни в Европейския съюз е възможно те да загубят част от силата си, но едва ли балансът би се променил значително”,, коментира Лашова.
Предприемачите ще продължат да търсят печеливши ниши и най-добрите решения, съобразявайки се с потребностите на бизнеса си и това колко добре ги удовлетворява една или друга юрисдикция, какви допълнителни отстъпки биха могли да си издействат и колко добре ще могат да обслужват клиентите си. От тази гледна точка, размерът и характеристиките на трудовия пазар, физически фактори като наличната транспортна или бизнес инфраструктура, решимостта на няколко последователни администрации да подобри обслужването на чуждите инвеститори дългосрочно ще носят положителни резултати за България в каквато и посока да тръгнат съседите й.