Г-н Тодоров, може ли да кажем, че доближаваме пика в цените на недвижимите имоти?
Обикновенно разбираме кога цените са достигнали пик, след като започнат да се понижават, и когато стигнат ценово дъно, след като започнат да се покачват. Никога не можем да сме сигурни в тренда на цените, но според мен, ако не сме на върха в момента, сме в неговото близко подножие.
Какви имоти се търсят най-много в момента?
Остават водещи жилищните имоти, както градски, така и актуалните в последните три години извънградски къщи в села на отстояние 15-20 км от големият град.
Какъв е профилът на купувача - купуването на основен имот за живеене или по-скоро противодействие на растящата инфлация?
Купуват, както млади семейства с чисто житейски мотиви, така и клиенти с инвестиционен или антиинфлационен мотив.
Водещи банкери у нас заговориха за леко покачване на лихвите по ипотечните кредити в скоро време, предвид подобни действията в Щатите и Германия например, Вие очаквате ли това скоро да се случи и тук?
Все още банките в БГ предлагат доста привлекателни условия за ипотечно кредитиране, ниски лихви, бонуси и други. ЕЦБ обяви, че ще промени лихвените условия след 1 септември, подобен процес се наблюдава и в САЩ, това неминуемо ще се отрази върху лихвените нива по кредите и в БГ както на заемите, така и на депозитите, а от там ще доведе до леко охлаждане на пазара, но срив подобен на този от 2009 г. не очаквам.
Очаквате ли пазара да остане така ценово висок?
Пазарът ще запази подобни ценови нива, има обективни условия за това - инфлация, ръст на цените на горива и материали, ръст на цената на труда, но може би ще намали скоростта на покачване и ще има диферинциране на цените според локация и качество.