Отидете към основна версия

8 356 22

Основният фактор, който "подклажда" поскъпването на жилищата

  • жилища-
  • цени-
  • варна-
  • добромир ганев

Това е инфлацията

Снимка: М. Богданова ©

В почти цялата страна инфлацията и кризата доведоха до спад на започнатото ново строителство с около 25%. В големите градове като Варна и София обаче ситуацията е по-различна и на тези места се наблюдава ръст за първите шест месеца на 2022 г. Най-голям е ръстът на започнато ново строителство във Варна с цели 40%. В столицата ръстът е 25%. "Тези данни показват, че пазарите в големите градове са още в добра кондиция, въпреки очакванията за увеличение на лихвите. Инфлацията оказва голямо влияние в този момент и тя подклажда все още "горещината" на този пазар", казва председателят на Национално сдружение "Недвижими имоти" Добромир Ганев, цитиран от БНР. В условията на инфлационните процеси у нас, много хора виждат сигурност за спестяванията си чрез покупката на имот.

Варна е рекордьор по обем от сделки

Данните за обема на сделките за първото шестмесечие на тази година показват, че най-голям ръст има в морската столица - 20%. За цялата страна ръстът е с около 7-8%, коментира още Добромир Ганев.

Според информация от Националния статистически институт, ръстът на цените на имотите за второто тримесечие на 2022 година е с близо 15%.

"Не е имало подобен ръст за последните 10-12 години. Въпреки очакванията за промяна на икономическата обстановка и в България. Това най-вероятно ще се отрази на нашия пазар на имоти едва в средата на следващата година", прогнозира Ганев.

При офисите и търговските площи, както и при чуждестранните инвестиции в страната обаче се наблюдава застой.

"Само преди няколко дни Българската народна банка излезе с информация за значителния спад на инвестициите в България, включително и тези в недвижима собственост. Абсолютно е ясно на всички, че България не е притегателен център за чуждестранните инвестиции в недвижими имоти, без значение дали това ще бъдат търговски, офисни или жилищни площи. Жилищният пазар се представя отлично в последните две години, за разлика от другите два пазара - търговския и офисния, които се повлияха негативно от пандемичните ограничения", казва Ганев.

Офисният пазар продължава и сега със затрудненията, допълни експерта и даде пример с Варна и София. "В София има много свободни площи. Данни на НСИ показват незначителен дял на започнати офисни площи в столицата, който е едва 11 000 квадратни метра за първото шесмесечие на тази година. В градове като Варна и Бургас този дял е нула. Характерно за град като Варна е, че няма много предлагане. И на тази основа можем да кажем, че не са чак толкова много свободните площи. Размерът на наемните цени не е особено атрактивен за инвеститорите", коментира още Ганев.

Пазарът на наемите е в подем

В последните 8 месеца се наблюдава подем на пазара на наеми у нас и по-конкретно в градовете Варна и Бургас. Според Добромир Ганев това се дължи на намаляване на натиска от противоепидемичните мерки, както и заради бежанската вълна от Украйна.

"Цените на наемите скочиха средно с около 20%. И тук обаче инфлацията повлия и си спомнихме старите времена, в които в договорите за наем се включваше клауза за актуализация на цената. Трябва да се намират компромисни решения", посъветва председателят на НСНИ. Според него отношенията между наемодателите и наемателите на са уредени добре законово и е необходимо да се работи в тази посока в бъдеще за да се избегнат рисковете.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 18 гласа.

Свързани новини