Отидете към основна версия

3 740 13

Раздават безплатни детектори за наличие на радон в сградите

  • радон-
  • детектор-
  • ловеч-
  • добрич-
  • безплатно

Радонът получава голямо обществено внимание, защото е намерен в нови сгради, особено в мазета

Снимка: М. Богданова ©

Националният център по радиобиология и радиационна защита започна изследване за наличие на радон в сградите в Добрич и Ловеч. Проучването е доброволно. Приоритетно ще се изследват къщи и приземни етажи на блокове, а на желаещите ще се предоставят безплатно детектори.

Радонът получава голямо обществено внимание, защото е намерен в нови сгради, особено в мазета. Източник на радон в сградите е почвата, която съдържа малки количества радиоактивни материали, или съставът на строителните материали, уточнява БНР. Въпреки това емисиите на радон от стените са бавни и емитираното количество е малко. При нормална вентилация това количество не представлява опасност за здравето.

Започва кампанията за раздаване на детекторите в Ловеч и Добрич.

Доц. Кремена Иванова от Националния център по радиобиология и радиационна защита пояснява пред БНР какво се прави по Националния план за намаляване риска от облъчване на радон:

"Единственият начин да разберат дали са подложени на облъчване в жилищата, е да се измери. Да се свържат с РЗИ-Добрич и РЗИ-Ловеч. Детекторите са изцяло безвредни устройства, които престояват една година. Ние ги обработваме, след което предоставяме информация на човека, за чиято сграда е направено това изследване."

Самостоятелни къщи на един или два етажа са по-рискови от блоковете, също в рисковата група попадат къщите, които нямат мазе.

Устройството се поставя на шкаф или рафт, така че да е изложено на въздуха, който обитателите на дома дишат.

Новите данни постъпват в т.нар. радонова карта на България.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.

Свързани новини