Отидете към основна версия

7 121 13

Жилищният пазар е изправен пред двойно ограничение

  • кофас-
  • жилища-
  • пазар

Сегментът няма да се подобри през 2024 година

Снимка: БГНЕС

Строителството и недвижимите имоти са сред най-цикличните индустрии. Чувствителни към промените на пазара на труда, цените на стоките и преди всичко към лихвената среда и достъпността на кредитите, в момента те изпитват затруднения и напрежение. Експертите по кредитно застраховане от "Кофас" посочват, че глобалната ситуация на световната сцена няма да се подобри през 2024 година, съобщиха от "Кофас - България".

Жилищният пазар е изправен пред двойно ограничение - както по отношение на предлагането, така на търсенето. Повишението на лихвените проценти доведе до бързо влошаване на търсенето, тъй като домакинствата не могат да си позволят да купуват имоти, особено след като цените на жилищата се повишиха. Заедно с глобалния недостиг на работна ръка, това е най-голямата пречка пред строителството, цитирана от европейските компании от 2021 г. до края на 2023 г.

Всички тези първоначални проблеми с предлагането, заедно с бързото покачване на лихвените проценти през последните две години, доведоха до нарастване на разходите за строителство във всички посоки: цените на материалите се повишиха, натискът върху заплатите се засили, а разходите за финансиране скочиха драстично.

Високите лихвени проценти са предизвикателство за пазара на недвижими имоти

Компаниите за недвижими имоти, които са активни предимно в нежилищни сегменти (индустриални, офис и търговски обекти), са особено чувствителни. Това се дължи на дългосрочната тенденция за хибриден начин на работа, затварянето на офис площи и ускоряването на електронната търговия. Процентът на свободните офис пространства е рекорден (за 15 години насам) - 20,2 на сто през първото тримесечие на 2023 г. в САЩ и обратно до нивата от 2016 г. в Европа - 7,5 на сто, отчитат от "Кофас".

Високите лихвени проценти поставят предизвикателства пред компаниите за недвижими имоти, като едно от най-непосредствените въздействия е забавянето както на броя на сделките с имоти, така и на общата им стойност.

В настоящата среда това вече е видимо, като обемът на сделките в Европа е намалял с повече от половина през последната година и е на най-ниското си ниво от 2010 г. насам. Освен това значение оказват и разходите за лихви, които нараснаха динамично през последните две години.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.

Свързани новини