Отидете към основна версия

10 981 42

Войници и медици, инвестират получените пари от фронта, в имоти в Украйна

  • украйна

Неочакван обрат на пазара на жилища в страната

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Ръст от 70% при продажбите на жилища отчита пазарът на имоти в Украйна през миналата година спрямо 2022-ра, сочат данните на Ореndаtаbоt. От януари до декември 2023-та са сключени 404 000 сделки. Пазарът все още е далеч от постигнатите покупко-продажби през 2021 г., когато те са били 631 000 броя. Основният извод на анализаторите е, че украинците са склонни да инвестират в недвижими имоти, независимо от несигурността, продиктувана от войната.

Вътрешната миграция, която се извършва в Украйна, в резултат на военните действия, е основна причина за много на брой сделки. Купувачите са предимно хора, чиито домове са разположени в близост до военните действия и са били разрушени вследствие на атаките. Тези хора се насочват към Киев и западната част на страната – места, които се смятат за по-добре защитени от военни действия. Също така част от хората, чиито домове са били разрушени, са получили компенсация от държавата и решават да вложат въпросната сума в нов недвижим имот.

Значителен ръст на цените на жилища се наблюдава в Лвив. Причината е, че в града се преместиха доста на брой големи компании и служителите се принудиха да си търсят жилища там. Някои ги купуват, а други са по-предпазливи и се насочват към наемния пазар.

Войници и медици също купуват имоти. Причината да са толкова активни на пазара е, че получават доста добри пари за защитата на родината.

Друга група купувачи са тези, които преди войната са планирали да придобият апартамент, но са изчаквали с надеждата, че цените на имотите ще спаднат. Днес това е все по-малко вероятно и поради това те решават да пристъпят към сделка.

„Малко са купувачите на имоти с инвестиционна цел“, казва ocнoвaтeлят нa ĸиeвcĸaтa ĸoнcyлтaнтcĸa ĸoмпaния Сіtу Dеvеlорmеnt Ѕоlutіоnѕ Poмaн Гepacимчyĸ.

Търсенето е акцентирано върху жилища построени през последните години преди началото на войната. „Т.нар. „хрушчовки“ - евтини панелни блокове, строени главно през 50- и 60-те години на миналия век, вече не са на мода, тъй като много по-лесно се разрушават от бомбите. Мазетата им не са достатъчно сигурни като убежища при въздушна атака. В същото време подземните гаражи при новото строителство са по-сигурни, с добра вентилация, отопление и комуникации“, казва Гepacимчyĸ.

Жилищата, към които има и складови помещения, са търсени, тъй като често семействата се пренасят със значителна част от покъщнината в тях, когато трябва да се евакуират.

Предимство на пазара имат апартаментите, които са „до ключ“. До началото на войната масово са се сключвали сделки с имоти на шпакловка и замазка.

 

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 24 гласа.

Свързани новини