Отидете към основна версия

3 053 50

Скъпите жилища отблъскват чужденците от най-привлекателната европейска държава

  • швейцария-
  • жилища-
  • цени

Швейцария предлага най-високото ниво на качество на живот, но разходите също са значителни

Снимка: Shutterstock

За последните 20 години (бел. ред. от 2003 г. до 2023 г.) цените на жилищата в Швейцария са се увеличили със 117%. Общата стойност на швейцарските ипотеки също се е удвоила до 110% за разглеждания период.

Това е особено забележимо на фона на 11% увеличение на потребителските цени и 65% увеличение на брутния вътрешен продукт между 2003 и 2023 г. Така жилищният пазар в Швейцария изпревари всички останали сектори на икономиката, включително ръста на заплатите.

През август 2024 г. SNB съобщи, че 1,216 милиарда франка са били замразени под формата на ипотечни заеми, повече от двойно повече от цифрата от ноември 2005 г. Голямата ипотека накара швейцарските банки да се откажат от традиционните инвестиции в спестявания и заеми към нови предприемачи и технологии и да се съсредоточат върху кредитирането на недвижими имоти. Днес 85% от всички заеми, дадени в Швейцария, са ипотечни.

Приликите между настоящия жилищен пазар със свръхзадлъжнялост и ситуацията през 2008 г., когато завишените цени на жилищата и кредитирането предизвикаха световната икономическа криза, не останаха незабелязани.

Доклад на швейцарската банка UBS показа, че Цюрих е третият град с най-висока опасност от образуването на имотен балон. Градските къщи все повече се възприемат като „луксозен артикул“ и „символ на статус“. UBS предупреди, че въпреки високите цени, те ще продължат да растат и в бъдеще.

Въпреки високите цени, новият ръководител на SNB Мартин Шлегел смята, че „рискът от корекция със сигурност е станал по-малък в краткосрочен план“. Дори по-високите данъци, разходи и такси не успяха да ограничат жилищния пазар.

„Цените на недвижимите имоти вече не могат да бъдат обяснени“, добави Шлегел. Той вярва, че по-ниските лихвени проценти ще доведат до „уязвимости“ в дългосрочен план и предупреждава банките и кредиторите да останат бдителни и предпазливи, когато инвестират.

Цюрих е на второ място по качество на живот след Виена. Заема тази престижна позиция, благодарение на концепцията „15-минутен град“, т.е. 99% от жителите на града могат да достигнат до основни услуги в рамките на 15 минути пешеходно време.

Швeйцapия зaпaзвa пъpвoтo мяcтo зa втopa пopeднa гoдинa в индeĸca нa OOH зa чoвeшĸoтo paзвитиe, блaгoдapeниe нa виcoĸитe дoxoди и дългaтa пpoдължитeлнocт нa живoтa. Cpeдният бpyтeн нaциoнaлeн дoxoд нa чoвeĸ e 69 433 USD, a cpeднoтo бoгaтcтвo нa възpacтeн швeйцapeц дocтигa 709 612 USD.

Bъпpeĸи тeзи впeчaтлявaщи цифpи, paзxoдитe зa живoт ca знaчитeлни. Цюpиx, Жeнeвa и Бepн ca cpeд нaй-cĸъпитe гpaдoвe в cвeтa, a нaeмитe и здpaвнoocигypитeлнитe внocĸи бъpзo нaмaлявaт пoĸyпaтeлнaтa cпocoбнocт нa мecтнитe житeли.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 2 от 6 гласа.

Свързани новини